Vidzemniekiem degsmes netrūkst
Vairākas pašvaldības Vidzemē un Vidzemes slimnīca ar pašu iniciatīvu analizēja enerģijas patēriņa datus savās ēkās un sagatavoja Enerģijas rīcības plānu (turpmāk — energoplānu). Tas ir liels solis pretī ilgtspējīgai resursu izmantošanai savās ēkās un pārdomātai ēku apsaimniekošanai.
Vēl pavisam nesen par energoefektivitāti runāja vien retais, visbiežāk tie, kuriem likums noteica ievērot obligātās prasības enerģijas patēriņa kontrolei, un tie, kuri iestājās par vidi mums apkārt. Šodien, izvērtējot to, ka daudzām ēkām ir nozīmīgs enerģijas patēriņa samazināšanas potenciāls, neapšaubāmi energoefektivitāte un energoresursu pārdomāta izmantošana pašvaldībā kļūst tikpat aktuāla kā, piemēram, jaunumi tūrismā, kultūrā, izglītībā vai transportā.
Vidzemē vairākas pašvaldības ir spērušas lielu soli pretī ilgtspējīgai resursu izmantošanai savās ēkās. Pašvaldību pārstāvji kopīgās darba grupās un pašu spēkiem izstrādājuši energoplānu vienai vai vairākām pašvaldības ēku grupām tuvākajiem diviem trim gadiem. Šobrīd energoplāni ir izstrādāti Apes, Alūksnes, Cesvaines, Gulbenes, Pārgaujas, Priekuļu, Jaunpiebalgas, Lubānas, Smiltenes novada pašvaldībai un SIA Vidzemes slimnīca. Tieši par pēdējo objektu Valmierā gandarīta Vidzemes plānošanas reģiona Energopārvaldības eksperte Laura Dzelzkalēja: «Īpaši mūs pārsteidza Vidzemes slimnīca, kas nebija sākotnējā projekta mērķauditorija, bet ar savu pašiniciatīvu un sistemātisko, pašaizliedzīgo darbu ir jau gandrīz izstrādājusi Energopārvaldības sistēmu slimnīcai, kas jau ir nākamais solis pēc energoplāna.»
Uzdrīkstēties arī citus pretendentus aicina Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Aija Rūse: «Neskatoties uz to, ka vairākās pašvaldībās ir patiešām aktīva interese par energoresursu pārdomātu izmantošanu, uzsākot projekta ieviešanu, bažījāmies, vai pašvaldību speciālistiem būs laiks pievērsties energoplānu rakstīšanai. Tādēļ priecājos, ka projekta gaitā pārliecinājāmies par cilvēku degsmi, iniciatīvu un vēlmi kaut ko uzlabot, mainot ēku apsaimniekošanas pieeju, kā arī pārliecināt pašvaldību vadītājus piešķirt finansējumu energoefektivitātes pasākumiem ēkās.»
Ieraugot savu saimniecību skaitļos un izstrādājot energoplānu, nākamais solis ir neapstāties, bet gan turpināt realizēt plānoto, nebaidīties no pārmaiņām un apzināti sekot līdzi procesiem un tos analizēt.
AR ENERGOPLĀNIEM. 14. jūnijā Valmieras sākumskolā notika pasākums Enerģijas rīts Vidzemē sadarbībā ar Valmieras pašvaldību, kura laikā Laura Dzelzkalēja svinīgi pasniedza izstrādātos energoplānus. Foto no Vidzemes plānošanas reģiona arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv