Aicina akcija "EKO ZVANS"

- 5.Aprīlis, 2022
Laikrakstā

Piektdien, 1. aprīlī, sākās un līdz sestdienai, 30. aprīlim, turpināsies SIA «ZAAO» organizēta akcija EKO ZVANS. Tās laikā, zvanot uz ZAAO biroju, gan privātpersonas, gan juridiskas personas varēs pieteikt neizjauktas nolietotas elektrotehnikas bezmaksas savākšanu. Minimālajiem iekārtas izmēriem jābūt vismaz 60x40x40 cm. Akciju EKO ZVANS atbalsta akciju sabiedrība Sadales tīkls un zīmoli iRobot/MansRobots.

Uzņēmums ZAAO kā EKO ZVANS rīkotājs un sadarbības partneri vērš uzmanību, ka būtiska ir ne tikai vides aizsardzība, iesaistoties pareizā atkritumu nodošanā, bet arī elektrisko un elektronisko iekārtu elektrodrošība. Kā zināms, nolietota un bojāta elektronika ikgadēji ir iemesls desmitiem elektrotraumu un ugunsgrēku. Attiecībā uz iepirkšanās paradumiem – patērētāji aicināti izvērtēt gan jaunu preču pirkšanas nepieciešamību, gan iegādājamo preču kvalitāti, pievēršot uzmanību produktu ilgtspējai.

Uzņēmuma ZAAO Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Ginta Gailuma par akcijas sūtību: «Klientu aptauju rezultāti un ikdienas sarunas ar iedzīvotājiem aizvien apliecina, ka sabiedrībai rūp dabas resursi, liela daļa iedzīvotāju vārdiski pauž gatavību iesaistīties atkritumu šķirošanā, videi draudzīgā atkritumu nodošanā. Ar savu ikgadējo akciju vēlreiz gribam aicināt uz rīcību! Elektriskās un elektroniskās iekārtas, ko lietojam savās mājsaimniecībās un darba vietās, ir izgatavotas no dažādiem materiāliem, no kuriem līdz pat 90% ir iespējams pārstrādāt. Šīs iekārtas satur arī dažādas kaitīgas vielas, piemēram, freonu, dzīvsudrabu, svinu un hromu, tāpēc elektriskie un elektroniskie atkritumi nekādā ziņā nedrīkst nonākt dabā, tie jānodod atkritumu apsaimniekotājiem. Uzņēmums ZAAO nodrošina šo atkritumu nodošanu pārstrādei.»

Akciju sabiedrība Sadales tīkls vērš uzmanību uz elektrodrošību. Pērn kopumā reģistrētas 56 elektrotraumas, no kurām sešas bijušas letālas, savukārt 10 gadījumos cietuši bērni. Pieaugušo vidū 78% gadījumu elektrotraumas guvuši vīrieši, turklāt biežākie elektrotraumu cēloņi saistāmi ar bojātas sadzīves tehnikas izmantošanu vai tās labošanu, kā arī iekšējās elektroinstalācijas nepareizu ekspluatāciju. Sīkāk par šo problēmu stāsta Sadales tīkla Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats: «Nolietotai, bojātai un savu laiku nokalpojušai elektrotehnikai mājoklī nav vietas – šādu iekārtu lietošana un pašrocīga labošana bez attiecīgās kvalifikācijas rada būtisku risku gūt nopietnas elektrotraumas, kas var atstāt paliekošas sekas uz visu mūžu vai izraisīt nāvi. Var šķist, ka ātrāk un lētāk būs saremontēt elektroierīci pašam, taču jāatceras, ka tādu jaudīgu elektroierīču kā ūdens sildāmie boileri, ūdenssūkņi, slīpmašīnas un dažādas specializētās remonta elektrotehnikas labošana ir īpaši bīstama. 2021. gadā 20% no visām reģistrētajām elektrotraumām (arī letālas) gūtas saskarē tieši ar šāda tipa lielas jaudas elektroierīcēm. Tāpat atgādinām, ka bojātas sadzīves elektrotehnikas izmantošana var izraisīt arī ugunsgrēkus. Ja elektroierīce vairs nav izmantojama, aicinām to atbildīgā veidā nodot atkritumu apsaimniekotājam, nevis remontēt pašam, nelietderīgi uzglabāt vai izmest dabā.»

Ļoti būtiski ir sabiedrības iepirkšanās un preču lietošanas paradumi, lai iedzīvotāju rīcībā esošās preces kvalitatīvi kalpotu maksimāli ilgi. Zīmolu iRobot/MansRobots pārstāvis, iRobot Latvija vadītājs Vitolds Bīriņš norāda: «Katra mūsu izvēle iespaido dabu un vidi mums apkārt, to varam saudzēt, izvēloties elektrotehniku, kas kalpo labāk un ilgāk. iRobotu darba mūžs Latvijā mēdz pārsniegt 10 gadus. Kvalitatīvs produkts ilgtermiņā patērē mazāk dabas resursus, tostarp arī to ražošanas un utilizēšanas procesos. Mēs kā sociāli atbildīgs uzņēmums izmantojam vecos robotus, kuriem vēl ir darba kārtībā esoša elektronika, izglītībā, apmācot bērnus un arī skolotājus, kā no robotiem radīt jaunus robotus, ar kuriem bērni piedalās dažādās robotikas sacensībās. Papildus šim esam izveidojoši Brīvprātīgo robotu kustību, kur gan mēs paši, gan ikviens, kam ir vēlme palīdzēt citiem, ziedojam jaunus un arī lietotus robotus, protams, iepriekš tiem veicot tehnisko apkopi un nomainot detaļas, kuras nolietojušās.»

Akcija EKO ZVANS ir spēkā tikai uzņēmuma ZAAO darbības reģionā – Cēsu, Limbažu, Saulkrastu, Smiltenes, Valkas, Valmieras novadā, kā arī Siguldas novada Krimuldas un Lēdurgas pagastā un Balvu novada Baltinavas, Lazdukalna, Rugāju, Kupravas, Medņevas, Susāju, Šķilbēnu, Vecumu un Žīguru pagastā.

Nolietotas elektrotehnikas savākšanas pakalpojums tiks sniegts, izbraucot uz privātpersonas vai juridiskas personas norādīto adresi, iepriekš vienojoties par savākšanas dienu.

Arī ikdienā uzņēmums ZAAO piedāvā ar elektrību vai baterijām darbinātas nolietotas sadzīves elektrotehnikas savākšanu no klienta adreses, taču akcijas periodā ir atcelta transporta maksa un akcijas laikā ikviens tās dalībnieks piedalīsies izlozē, iegūstot iespēju laimēt balvas – ilgtspējīgu iRobotu un dažāda veida elektropreču dāvanu komplektus no akcijas atbalstītājiem.

Akcijas EKO ZVANS pieteikumi tiek pieņemti pa tālruni 26132288. Saņemot neizjauktas nolietotas elektrotehnikas (televizori, ledusskapji, plītis, trauku mazgājamās mašīnas, putekļu sūcēji, virtuves kombaini u.c.) savākšanas pieteikumu un pajautājot klienta atļauju, ZAAO biroja darbinieks reģistrēs akcijas dalībnieku klientu uzskaites sistēmā, veicot speciālu atzīmi par dalību akcijā. Vēršam uzmanību, ka katrs klients balvu izlozē piedalās vienu reizi, visu nododamo elektrotehniku klients aicināts pieteikt viena tālruņa zvana laikā.

Visai pieteiktajai elektrotehnikai tās izvešanas dienā jābūt novietotai ārpus telpām – pie kāpņu telpas ārdurvīm, biroja ārdurvīm, iebraucamā ceļa malā, konteineru laukumā u.tml.

Akcijas nolikums pieejams uzņēmuma mājaslapā www.zaao.lv šķiroto atkritumu savākšanas sadaļā un klientiem.zaao.lv.

Nolietotu neizjauktu elektrotehniku bez maksas ikdienā var nodot arī uzņēmuma ZAAO darbības reģiona divdesmit vienā EKO laukumā. Nogādājot nolietotu neizjauktu elektrotehniku EKO laukumā, iedzīvotāji nepiedalās akcijā EKO ZVANS.

KONTEINERS PILDĀS STRAUJI! Kā vakar varēja pārliecināties Valmieras EKO laukumā Dzelzceļa ielā, kārtējais konteiners ar savu laiku nokalpojušu sadzīves elektrotehniku pildās strauji – šis ir krājums, ko saveduši paši iedzīvotāji tikai kopš piektdienas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru