Apdrošināšanas atlīdzības aug

8.Februāris, 2018
Laikrakstā

Nekas šajā dzīvē nekļūst lētāks. Dārgākas kļūst apdrošinātājiem maksājamās prēmijas, pieaug arī izmaksāto atlīdzību apjoms.

Pērn OCTA dārgāka no abām pusēm

Līdz ar iekasēto OCTA prēmiju pieaugumu 2017. gadā būtiski audzis arī izmaksāto atlīdzību apmērs. Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotā statistika liecina, ka pērn izmaksāto zaudējumu atlīdzību pieaugums ir gandrīz par 5,6 miljoniem eiro jeb 13,0% lielāks nekā 2016. gadā. Vienas vidējās atlīdzības izmaksas lielums attiecīgi pieaudzis par 6,1%.

Apdrošinātāju nopelnīto prēmiju summa 2017. gada 12 mēnešos ir palielinājusies par 3,7 miljoniem eiro jeb 8,0%, salīdzinot ar 2016. gada 12 mēnešiem, un sasniegusi 49,87 miljonus eiro.

Būtiski pieaudzis arī izmaksāto atlīdzību apmērs: 2016. gadā atlīdzībās tika izmaksāti 42,87 miljoni eiro, pērn — 48,45 miljoni eiro. Vidējās atlīdzības izmaksas lielums par apdrošināšanas gadījumu pērn sasniedzis 994 eiro.

Komentē LTAB valdes priekšsēdis Jānis Abāšins: «Pat neskatoties uz iekasēto prēmiju pieaugumu un to, ka pērnajā gadā apdrošinātāji par gandrīz 10% samazinājuši savus NETO darbības izdevumus, nozare joprojām turpina strādāt ar zaudējumiem, kas pērn sasnieguši 12,40 miljonus eiro.» Zaudējumus nozarei rada gan inflācijas pieaugums dažādos ekonomikas segmentos, gan papildu izmaksas saistībā ar nemateriālo zaudējumu atlīdzību pieaugumu, iemaksām Garantijas fondā u.c.

Kā zināms, Latvijā OCTA sistēma tika ieviesta 1997. gadā ar mērķi nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību Latvijā un Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs.

100 tūkstoši atlīdzībās pēc sadursmēm ar dzīvniekiem

Šī gada janvārī apdrošināšanas sabiedrībā BALTA par transportlīdzekļu bojājumiem, kas radušies pēc sadursmēm ar dzīvniekiem — 55% gadījumu tās bijušas stirnas, pieteiktas atlīdzības 98,5 tūkstošu eiro apmērā. Taču arī uz ceļa auto priekšā trāpījies zaķis var pamatīgi sabojāt buferi, restes un motora pārsegu, skaidro BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs — galvenais risku parakstītājs Kristaps Liecinieks: «Ziemā autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, jo braukšanu un spēkrata vadāmību ievērojami apgrūtina tumšais laiks un mainīgie laikapstākļi, kas pagarina bremzēšanas ceļa garumu, kā arī dzīvnieki, kas negaidīti var izskriet uz braucamās daļas. Jāpiesargās ne tikai no lielajiem meža zvēriem, bet arī no mazākiem, kuri visbiežāk netiek pamanīti līdz pat avārijas brīdim. Arī mazāka izmēra dzīvnieki var nodarīt ievērojamus bojājumus transportlīdzeklim, īpaši, ja tas brauc lielā ātrumā.»

Pērn kopumā par transportlīdzekļu bojājumiem, kas gūti negadījumos ar dzīvniekiem, BALTA atlīdzībās izmaksājusi teju 1,5 miljonus eiro, kas ir par 5,8% mazāk nekā 2016. gadā. Saskaņā ar BALTA statistiku tieši janvāris šādu negadījumu skaita ziņā pērn bijis trešais sadursmēm bagātākais mēnesis.

Ziemā, kad ir sniegs visapkārt, dzīvnieka siluets ir redzams labāk. Bet tādos apstākļos kā šogad janvārī, kad sniega ir samērā maz un diennakts gaišais laiks ir īss, redzamība ir pasliktināta. Ziemā dzīvnieku uz ceļiem ir salīdzinoši mazāk, tie šajā laikā pēc būtības ir mazkustīgāki, tomēr dzīvnieka pamanīšanas iespējas ir ierobežotas, līdz ar to sadursmju iespējamība ir augstāka.

Zoologs Ingmārs Līdaka skaidro: «Ziemā jāņem vērā, ka arī dzīvnieki, pārvietojoties pa sniegu vai ledu, ir lēnāki. Visbiežāk stirnas un brieži nāk uz ceļa laizīt sāļo sniegu, kas tāds kļuvis pēc ceļu kaisīšanas. Šiem dzīvniekiem, kā arī aļņiem un mežacūkām ir cieti nagi, tādēļ uz ledus viņiem ļoti slīd kājas. Tā rezultātā, satraucoties un mēģinot bēg no virsū braucošas automašīnas, viņi var arī paslīdēt un nokrist. Jāuzmanās arī, redzot dzīvniekus ceļmalās pie grāvjiem ar sniegu. Visticamāk, pie grāvja tie salēninās savu gaitu, nostāsies ceļa malā vai pat ar kādu ķermeņa daļu uz brauktuves, lai kārtīgi sagatavotos lēcienam sniegā.»

Saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai, zvanot uz 112, un notikuma vietu atstāt nedrīkst. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību. Ja automašīnai ir KASKO apdrošināšanas polise, pēc sadursmes ar dzīvnieku un informācijas sniegšanas Ceļu policijai nekavējoties jāsazinās ar savu apdrošinātāju.

ALNIS TRĀPĪJĀS CEĻĀ... Tāds apņurcīts grausts paliek pāri no lielā un jaudīgā Jeep Grand Cherokee pēc tam, kad krustojušies aļņa un džipa ceļi. Foto no interneta


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru