Ar ko varam lepoties?

- 2.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

No 21. līdz 23. maijam Naukšēnu novada vidusskolā viesojās 24 skolēni un 10 skolotāji no piecām Eiropas valstīm – no IES Gabriel Miró skolas Orihuelā, Spānijā, IPSSAR Borsellino skolas Palermo, Itālijā, Fjölbrautaskóli Suðurnesja skolas Reikjanesberā, Islandē, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego Šubinā, Polijā, un projekta koordinatoru skolas Andrássy György Catholic Business Academy, Egerā, Ungārijā. Tā bija Erasmus+ projekta National Prides in a European Context trešā mobilitāte, kuras mērķis bija iepazīstināt ciemiņus ar mūsu valsts lepnumiem. Pirms tam bijām jau iepazinušies ar Spānijas un Sicīlijas lepnumiem – nu bija pienākusi mūsu kārta. Ar ko lepojamies pasaulē? Atslēgas vārds šoreiz ir UNESCO – Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) – organizācija, kuras Pasaules mantojuma sarakstā ir ierakstīti arī vairāki Latvijas vēstures un kultūras objekti un notikumi.

Latvija vēsturiski atradusies daudzu karu un nemieru krustpunktā, tie bijuši nežēlīgi attiecībā uz varenu celtņu saglabāšanu. Ar šādām celtnēm varējām iepazīties Spānijā un Sicīlijā – katedrāles, pilis, klosteri, Romiešu teātris. Vienīgais UNESCO materiālais mantojums Latvijā ir Rīgas vēsturiskais centrs jeb Vecrīga, ar kuru ļoti lepojamies un kura patika arī mūsu viesiem. Latvija cauri gadsimtiem saglabājusi nemateriālo – cilvēces atmiņas mantojumu – tautas dziesmas un Dainu skapi, kas 2001. gadā tika iekļauts UNESCO programmas Pasaules atmiņa starptautiskajā reģistrā, Dziesmu svētkus, kurus 2003. gadā UNESCO iekļāva Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā, un vēl nesenā pagātnē daudzi no mums atceras Baltijas ceļu – cilvēku ķēdi, kas savienoja trīs Baltijas valstu galvaspilsētas 1989. gada 23. augustā vienotiem centieniem pēc brīvības un kas 2009. gadā tika iekļauts UNESCO programmas Pasaules atmiņa starptautiskajā reģistrā.

Programmai tika atvēlētas trīs piepildītas dienas, kurās līdztekus braucieniem uz Vecrīgu, Nacionālo bibliotēku, Baltijas jūras krastu, Baltijas ceļa memoriālu uz Igaunijas - Latvijas robežas, Ķoņu dzirnavām (industriālais mantojums), Skaņākalna Dabas parku bija jāpaspēj gan noklausīties un noskatīties prezentācijas par Baltijas ceļu, Dainu skapi, Dziesmu svētkiem, skolu, nacionālajiem ēdieniem, gan iemācīties latviešu tautas dziesmu Bēdu, manu lielu bēdu un latviešu tautas deju Plaukstiņpolka, gan piedalīties nacionālajā vakarā, kur varēja nogaršot latviešu tradicionālos ēdienus un dzērienus, gan pēdējā vakarā piedalīties mazajos dziesmu un deju svētkos – Naukšēnu novada vidusskolas pārskata koncertā.

Līdztekus projekta programmai skolēniem bija jāveic uzdevums grupās – jādokumentē iespaidi fotogrāfiju veidā par tēmām Cilvēces atmiņa, Vēsture, Daba un Dzīvesstils, katras dienas beigās jānosūta fotogrāfijas apkopošanai un projekta pēdējā dienā, izmantojot Microsoft Windows PhotoStory 3 aplikāciju, jāizveido 3 minūšu filma ar virsrakstu Nacionālie lepnumi Eiropas kontekstā – Latvija. Bija ļoti interesanti vērot, kā jaunieši no citām Eiropas valstīm redz Latviju. Šim uzdevumam projekta dalībnieki bija gatavojušies jau laikus un apguvuši prasmes strādāt ar šo aplikāciju. Jāpiebilst, ka pievienotā vērtība šim projektam ir uzdevums – katras mobilitātes laikā apgūt kādu no IKT aplikācijām. Spānijā prezentācijas veidojām ar aplikāciju Genially, bet Itālijā – ar Padlet.

Kas pārsteidza mūsu ciemiņus? Mūsu daba, kas bija visīstākajā ziedonī, laika apstākļi, kas mūs lutināja ar īstu vasaras karstumu, mūsu dejot un dziedāt prieks, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, mūsu skaistā un sakoptā skola. Ciemiņi slavēja mūsu ēdienus, perfekti sastādīto programmu un mūsu viesmīlību.

Ko ieguvām mēs? Kārtējo reizi izjutām lepnumu par savu mazo zemi Latviju, redzējām, ka varam ar lepnumu stāties blakus tādām lielvalstīm kā Spānija vai Itālija, sapratām valodu mācīšanās nozīmīgumu.

Ar projektu un tā dalībniekiem var iepazīties mājaslapā https://npeurope.wordpress.com/

Ar projekta dalībnieku iespaidiem Latvijā var iepazīties projekta blogā https://nationalprides.blogspot.com/

Projekta dienu apkopojums bildēs izveidots filmā un apskatāms tiešsaistē www.youtube.com/watch?v=1TbIjPhwRw4&feature=share

Liels paldies Naukšēnu novada pašvaldībai par atbalstu, skolotāju kolektīvam, internāta audzinātājām, virtuves darbiniekiem, piecām viesģimenēm, kas palīdzēja ar viesu izguldināšanu, un skolēniem – projekta dalībniekiem.

Pēc vasaras projekts turpināsies un kārta būs pienākusi Islandes, Polijas un Ungārijas lepnumiem.

PROJEKTA DALĪBNIEKI no Spānijas, Itālijas, Islandes, Polijas, Ungārijas un Latvijas uz Igaunijas - Latvijas robežas Unguriņu robežpunktā. Madaras Irbes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru