Ar Valmierā radītām programmām – pasaulē
Ar Wunder Latvia vadītāju esam pazīstami jau apmēram desmit gadus, kopš pirmo reizi tikāmies Purva ielā toreizējā Valmieras biznesa inkubatorā, vienā no kādreizējā Valmieras mēbeļu kombināta kantora telpām. Pa šiem gadiem ERNESTS GABRĀNS kopā ar domubiedriem izvērsis programmēšanas biznesu jau pavisam citos līmeņos.
VADĪTĀJS. Nu jau pāris gadus Ernests Gabrāns vairs nav uzņēmuma Wunder Latvia līdzīpašnieks, tikai algots uzņēmuma vadītājs. Bērnību vadījis Bauskas pusē Uzvarā, turpat sācis skolas gaitas, bet vidējo izglītību ieguvis jau Rīgas Komercskolā. Pēc tam no 2004. gada biznesa vadības studijas Vidzemes Augstskolā Valmierā, kur pēdējā mācību gadā kopā ar diviem studiju biedriem – Miķeli Zaļo un Raimondu Robertu – nodibinājis SIA Prog. Pērn Ernests Gabrāns Vidzemes Augstskolā kļuvis arī par maģistru biznesa vadībā.
Ātri pārskrienam pāri uzņēmuma attīstības posmiem...
Sākumā – no 2008. gada – bija SIA Prog. Taisījām mājaslapas visiem, kam vien gribējās, izmantojot atvērtā koda programmatūru Drupal. Sākumā bijām trijatā, pabeidzām, šķiet, septiņu cilvēku sastāvā. Jau 2010. gada beigās nodibinājām kopuzņēmumu ar somiem – sākām saukties par Mearra Latvia. Arī skaitliski augām visu laiku. Un tad, jau būdami daļa no šī kopuzņēmuma, pēc somu iniciatīvas apvienojāmies vēl ar citiem četriem uzņēmumiem, izveidojot uzņēmumu Wunderkraut. Tad vēl pāris gadu attīstības un konstantas izaugsmes, un 2016. gadā no astoņu valstu uzņēmuma nodalījās viens kodols ar vieniem īpašniekiem, un tagad Wunder ietilpst Latvijas, Somijas, Igaunijas un Vācijas uzņēmumi ar kopā apmēram 150 darbiniekiem šajās četrās valstīs. Latvijā patlaban strādājam 45 cilvēki.
Cik liela skrūvīte šajā Wunder mehānismā esi tu?
Es atbildu par Latvijas uzņēmuma vadību. Esmu Wunder Latvia vadītājs, arī valdes loceklis šī uzņēmuma valdē. Mani mazāk interesē amati, vairāk – pats process. Varbūt arī tāpēc pirms pāris gadiem abi ar Miķeli Zaļo pārdevām visas uzņēmuma Latvijas daļas, tagad esmu tikai algots darbinieks. Taču es tāpat atbildu par to, lai viss notiktu un lai viss būtu labi, taču ir kaut kāda daļa lēmumu, kas vairs nav manā kompetencē.
Cik vietās strādā Wunder Latvia cilvēki Latvijā?
Vēsturiski sākām Valmierā, tad atvērām ofisu arī Rīgā, bet pērn sākām attīstīt darbu arī Rēzeknē, kur patlaban strādā divi mūsējie. Pēc oficiālās statistikas Rēzekne iedzīvotāju skaita ziņā ir lielāka par Valmieru, arī tur ir augstskola – Tehnoloģiju akadēmija – un tehnikums. Būtiskā atšķirība, ka Valmierā mums strādāja 25 cilvēki, kamēr Rēzeknē sākumā tikai viens.
Patiesībā jau jūsu darbā nav pat svarīgi, kurā pilsētā vai pat valstī darbinieks atrodas, galvenais, lai viņš būtu interneta sasaistē!
Lielā mērā – jā. Arī patlaban mums viens kolēģis no Valmieras aizbraucis un divus vai trīs mēnešus strādās attālināti – no Itālijas, šķiet, no Turīnas.
SIA Prog sāka ar mājaslapām. Kā tas viss attīstījās?
Savā ziņā jau tas, ko mēs tagad darām, ir kaut kādā mērā līdzīgi. Tikai fokuss ir, ja tā varētu teikt, uz pievienoto vērtību. Mums ir svarīgi, kāpēc mēs to sistēmu veidojam, tajā mēs gribam ielikt šo pievienoto vērtību – lai mūsu veidotā sistēma, mājaslapa tomēr nestu kādu pievienoto vērtību biznesam.