Audzēkņi gūst darba pieredzi Portugāles uzņēmumos
Seši topošie būvizstrādājumu galdnieki no Valmieras tehnikuma teritoriālās struktūrvienības Rankā šovasar izmantoja Erasmus+ mobilitātes iespējas, lai dotos praksē uz Montijo Lisabonas reģionā. Šajā pilsētā strauji attīstās nekustamā īpašuma tirgus, tiek būvēti jauni daudzdzīvokļu nami un biroju ēkas, līdz ar to pastāv augsts pieprasījums pēc iebūvējamo koka mēbeļu izgatavošanas speciālistiem.
Jaunieši atzīst, ka Eiropas dienvidos darba specifika ir atšķirīga, un tieši tas ir viens no galvenajiem aspektiem, kas ļāva pusotru mēnesi ilgajai praksei paskriet gluži nemanot. «Man patika, ka darbā varējām strādāt ar visām rūpnīcas iekārtām. Protams, pirmajās dienās sarežģītos uzdevumus kolēģi mums vēl neuzticēja, bet drīz saprata, ka mēs visu ātri apgūstam, un tad sākās īstais darbs — zāģēšana, frēzēšana, slīpēšana, laminēšana, materiālu apstrāde krāsošanas kamerā un citi uzdevumi. Ja varēju izvēlēties, tad priekšroku devu gala produkta, piemēram, durvju, montēšanai,» stāsta praktikants Andris Rižijs.
Strādājot mēbeļu izgatavošanas uzņēmumos, praktikanti tika iesaistīti teju visos produkta sagatavošanas posmos, sākot no pasūtījuma pieņemšanas, materiālu pasūtīšanas un apstrādes līdz mēbeļu uzstādīšanai klientu mājās. Jānis Pujats kopā ar kolēģiem no uzņēmuma Ferpalar bieži saņēma iebūvējamo mēbeļu pasūtījumus jaunajiem daudzdzīvokļu namiem. «Darbs pēc pasūtījuma ir ļoti interesants, jo klientu vajadzības un gaume vienmēr atšķiras,»| norāda Jānis. «Taču tas ir arī fiziski smags darbs, visas mēbeles augstceltņu objektos ir jāienes un jāuzstāda.»
Ar sadarbību prakses laikā kopumā ir apmierināti gan ārvalsts uzņēmumu darbinieki, gan Valmieras tehnikuma audzēkņi. Puiši novērtē, ka prakses vietās izdevies veikt dažāda veida uzdevumus, strādājot kā ar rokas instrumentiem, tā automatizētām kokapstrādes iekārtām. Uzņēmuma Roupeiros Joia vadītājs labprāt redzētu latviešu jauniešus atgriežamies kā pilnas slodzes darbiniekus. Tehnikuma audzēkņiem ir izteikts piedāvājums pēc skolas absolvēšanas doties atpakaļ un veidot savu karjeru šajā uzņēmumā. Taču šī saruna tiks turpināta tikai pēc izglītības dokumentu iegūšanas, norādījis uzņēmuma vadītājs.
Valmieras tehnikuma audzēkņiem mācību prakse Portugālē ilga sešas nedēļas. Ārvalstu darba pieredze ir daļa no Erasmus+ mobilitātes projekta «Audzēkņu un pasniedzēju kompetences paaugstināšana starptautiskā vidē» un pilnībā tika finansēta no Erasmus+ programmas budžeta. Projektā piedalījās Edžus Vaivars, Jānis Pujats, Reinis Vīksna, Maigurs Baumanis, Roberts Davičikaitis un Andris Rižijs.
LAIKS atpūtai. Foto no Valmieras tehnikuma arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv