Centrā — tikai un vienīgi jaunais cilvēks

- 16.Novembris, 2017
Izglītība
Laikrakstā

Latvijas mazākumtautību vidusskolas nonākušas īpašas apspriešanas lokā pēc izglītības un zinātnes ministra paziņojuma, ka pēc trim gadiem visās vidusskolās mācības notiks tikai latviešu valodā.

Latviešu valoda skolā ir pašsaprotama

Jau pirmā saskarsme, ieejot Valmieras 2. vidusskolā, noskaņo, ka ar saprašanos valsts valodā šeit problēmu nebūs. Par to liecina aktuālo ziņojumu stends kā ar skolas, tā pilsētas pasākumiem (teātra, koncertu u.c afišas), sarunas, kurās skolas direktora Andreja Gluhova pārliecība: «Jebkuram Latvijas iedzīvotājam ir jārunā valsts valodā, tas ir tikai normāli.» Direktors norāda, ka arī skolas ikdienā kolēģi izmanto iespēju komunicēt valsts valodā, un tas nekādā ziņā nemazina, neierobežo dzimtās krievu valodas eksistenci. «Tomēr, ja gribam, lai mūsu skolēni ir elastīgi, pārvaldot vairākas valodas, skolotāji rāda piemēru. Mums ir skolotāji, kas vienlaikus ne tikai runā, bet arī strādā latviešu, krievu, angļu valodā, tā reāli demonstrējot valodu zināšanu praktisko lietojumu. Kaut vai biznesa sarunās jauniešiem darba tirgū tas būs tikai ieguvums, un mūsējie to var.»

Latviešu valodas skolotāja Ina Mole piekrīt: viņa skolā strādā jau 27. gadu, valsts valodas mācīšanai vienmēr ir nodrošināti nepieciešamie mācību materiāli, ir laba sadarbība ar kolēģiem, stundas latviešu valodā notikušas vienmēr. «Vienubrīd pastrādāju mazākumtautību skolā Rīgā, kur bija un ir pat nopietnas problēmas kadru trūkuma dēļ. Savā skolā jūtos ļoti labi, kā mājās,» viņa atzīst, ka reizēm pieķerot sevi pie domas, ka gribētos pat vairāk izpausties krieviski, lai attīstītu savas valodas prasmes. «Arī jauniešu attieksme ir normāla, latviešu valoda skolā ir pati par sevi saprotama. Jaunākajās klasēs varbūt ir grūtāk ar lasīšanu, bet tā ir vispārēja tendence, jo mūsdienu datorbērni diemžēl vispār ļoti maz lasa. Un varbūt ministrijai ne tik daudz būtu jādomā par mazākumtautību skolu latviskošanu, kā par skolēnu milzīgo noslogotību. Labi zinām realitāti — programmas un bērni ir pārslogoti, jo skolas darbdiena ievelkas dziļā pēcpusdienā un mājās vēl jāgatavojas nākamajai dienai.»

VJAČESLAVS PISKUNOVS: esmu bilingvālās izglītības produkts. Es un mani klases biedri tajā ielecām 8. vai 9. klasē. Šodien viņu vidū ir augstskolu pasniedzēji, uzņēmumu direktori. Latviskā vide ir daudz devusi — par savām latviešu valodas zināšanām esmu pateicīgs šīs skolas pedagogiem, pagalma draugiem. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru