Cēsu Mākslas festivāla programmā — laikmetīgā māksla, opermūzika, skaņas instalācija, kino mežā un teātris
Cēsu Mākslas festivāls šogad notiek no 22. jūlija līdz 26. augustam un programmā iekļāvis gan radošus eksperimentus, gan klasiskas mākslas vērtības. Cēsu Alus brūzī būs skatāma amerikāņu avangarda mākslinieka Džeimsa Beninga izstāde, bet 27. — 29. jūlijā notiks unikāla LR3 «Klasika» raidījuma TĪRKULTŪRA veidotā 36 stundu dzīvā skaņas instalācija «Negaidītie avoti»/Unexpected Sources. Mūzikā baudīsim koncertu «Sievietes ērģeļmūzikā», jaunā un talantīgā Trio Trensus koncertu un mīlestības tēmai veltītu lielkoncertu Cēsu Pils parkā ar izcilo latviešu operdīvu Marinu Rebeku un diriģentu Karelu Marku Šišonu. Aizvadītā gada festivāla unikālais projekts kino uz Gaujas šogad turpināsies jaunā veidolā — mežā pie Spoguļklintīm, bet teātru Grand Prix skatē būs iespēja noskatīties lieliskus jaunākās sezonas skatuves darbus, informē Cēsu Mākslas festivāla pārstāve Egija Saļņikova.
«Atkāpjoties no tradicionālās festivāla dinamikas, šovasar to iesāksim ar Lielkoncertu — «Salut d’amour» izskanēs Cēsu Pils parka estrādē 22. jūlijā. Īpašie viesi būs viena no spožākajām starptautiskajām latviešu operzvaigznēm Marina Rebeka un izcilais Karels Marks Šišons pie Latvijas Festivāla orķestra diriģenta pults. Koncertu muzikāli caurvīs mīlestības tēma — dzirdēsim Elizabetes āriju no operas «Tanheizers», valsi no Pētera Čaikovska baleta «Gulbju ezers», Rebekas izpildījumā skanēs Tatjanas vēstules skats no operas «Jevgeņijs Oņegins» un Karela Marka Šišona versijā baudīsim Sergeja Prokofjeva baleta svītu «Romeo un Džuljeta». Koncerts «Salut d’amour» notiek sadarbībā ar koncertzāli «Cēsis», festivālu ŠALC, biedrību «Laba mūzika» un ir iekļauts Latvijas simtgades kultūras programmas koncertciklā «Dzimuši Latvijā».
27. jūlijā pulksten 19 gaidāma Cēsu Mākslas festivāla vērienīgās vizuālās mākslas programmas atklāšana Cēsu Alus brūzī. Izstādes kuratore ir Žanete Skarule. Izstāde būs skatāma līdz pat festivāla beigām. Tajā vieta dota Džeimsam Beningam. Cēsīs būs aplūkojama viņa instalācija ar nosaukumu Two Cabins (Divi namiņi), kas ir kontraversālu amerikāņu — rakstnieka Henrija Deivida Toro (Henry David Thoreau) un par Unbomberi sauktā terorista Teda Kačinska (Ted Kaczynski) — māju replikas. Tos papildinās lielformāta videodarbs Scorched Earth (Izdedzinātā zeme). Šajā darbā redzams izdegušais Sjerra Nevadas kalnu mežs, kur uguns apstājies pie Beninga mājas sliekšņa, līdz vējš to aizvirzījis tālāk. Alus brūzī būs iespēja apskatīt 15 Beninga gleznas no sērijas After Paintings.
Cēsu Mākslas festivāla atklāšanas vakarā uzstāsies arī viens no starptautiski aktīvākajiem un radoši drosmīgākajiem jaunās paaudzes eksperimentālo mediju māksliniekiem, japānis Takaši Makino. Viņa 16 mm darbu Space Noise 3D veido vairāku projektoru trīsdimensionāls attēls ar dzīvo skaņu. Pēc atklāšanas tas kļūs par permanentu instalāciju, ko varēs aplūkot Cēsu pils klētī.
Vakara turpinājumā Lenču ielas teritorijā no pulksten 19 apmeklētāji aicināti uz šī gada festivāla unikālo notikumu — LR3 «Klasika» raidījuma TĪRKULTŪRA veidoto 36 stundu dzīvo skaņas instalāciju «Negaidītie avoti»/Unexpected Sources. Programmu veidos vairāk nekā desmit starptautiski atzītu mākslinieku.
Festivāla ietvaros katru sestdienu Cēsu pils klētī būs skatāma Rozes Stiebras īpaši veidota latviešu zīmētās un leļļu animācijas filmu izlase.
Kino programmu 28. jūlijā atklās Trio Tresensus, kurā apvienojušies trīs radoši un talantīgi jaunieši — koklētāja Līga Griķe, saksofonists Aigars Raumanis un sitaminstrumentu pārvaldītājs Uģis Upenieks. Kokle, saksofons un perkusijas — trīs atšķirīgi un spilgti instrumenti, kas Cēsu Mākslas festivāla programmā atklāsies latviešu mūzikā vēl nedzirdētā skaņu pasaulē. Koncerta turpinājumā — Rīgas kinostudijas filma «Vilkatis Toms» (rež. Ēriks Lācis, 1983) jaunā un kvalitatīvā digitālā versijā, kas ļaus skatītājiem ne tikai izbaudīt neparasto stāstu, bet arī novērtēt filmas vizuālo kvalitāti.
Festivāla kino programmā «Mežs» iekļautas arī divas padomju laikā populāras filmas — izcilā japāņu režisora Akiras Kurosavas Padomju Savienībā tapušais darbs «Dersu Uzala» (1975), kā arī tā laika bērnu un jauniešu kulta filma «Čingačguks jeb Lielā Čūska» (VDR, rež. Rihards Grošops, 1967) ar neatkārtojamo Gojko Mitiču galvenajā lomā. Savukārt tos, kurus interesē eksotiska vide un cilvēka ceļš pretī nezināmajam, noteikti uzrunās franču režisora Barbē Šrēdera vizuāli iespaidīgā filma «Ieleja» (1972), kuras darbība norisinās Papua-Jaungvinejā.
5. augustā Cēsu Sv. Jāņa baznīcā notiks koncerts «Sievietes ērģeļmūzikas pasaulē». Programmā skanēs latviešu komponistu sieviešu — Lūcijas Garūtas, Maijas Einfeldes, Selgas Mences, Indras Rišes, Ligitas Sneibes un Santas Ratnieces — darbi ērģelnieces Ligitas Sneibes un soprāna Ingas Šļubovskas izpildījumā. Koncerts notiek sadarbībā ar Latvijas simtgades kultūras programmu un VKKF projektā «Latvijas simtgade ērģeļu balsīs».
Neiztrūkstoši Cēsu Mākslas festivāls piedāvās arī jau skatītāju iemīļoto Grand Prix teātru izrāžu skati.»
12. Cēsu Mākslas festivāls notiek ar patrona SEB bankas, vadošā telekomunikāciju operatora un festivāla ģenerālsponsora LMT, Cēsu novada domes, mākslas mecenāta SIA «Alfor», Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, koncertzāles «Cēsis» un ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.
Publicitātes foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv