Cigarešu dūmu ielenkumā – riski radiniekiem un apkārtējiem

1.Augusts, 2022
Portālā

Smēķēšana nav nevainīga nodarbe. Katra izsmēķētā cigarete ir risks ne vien pašam smēķētājam, bet arī apkārtējiem cilvēkiem. Ļoti bieži smēķētājs savu ieradumu uzspiež arī saviem tuviniekiem un viņi ir spiesti ieelpot izsmēķētos dūmus. To sauc par pasīvo smēķēšanu, un tā ir tikpat bīstama cilvēka veselībai, kā pati smēķēšana.

Pasīvā smēķēšana ir aktuāla problēma visā pasaulē, un tai visbiežāk ir pakļauti tieši bērni, it īpaši, ja smēķētāji ir viņu vecāki. Eiropas Savienības 25 dalībvalstīs vairāk nekā 79 000 pieaugušo katru gadu mirst no pasīvās smēķēšanas. Pasīvā smēķēšana darbā bijusi par cēloni vairāk nekā 7000 nāves gadījumu, savukārt pakļaušana tabakas dūmu iedarbībai mājās izraisījusi vēl 72 000 nāves gadījumu.

Kāpēc dūmi ir tik kaitīgi?

Dūmi veidojas, cigaretei sadegot aptuveni 900°C temperatūrā. Šādā temperatūrā veidojas bīstamu ķīmisku savienojumu kokteilis, kas satur aptuveni 7000 dažādu ķīmisko vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas un var izraisīt vēzi. To vidū ir tādas cilvēka veselībai kaitīgas vielas kā darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, kadmijs, ūdeņraža cianīds, svins u. c. Tāpēc atrasties cigarešu dūmu tuvumā ir bīstami. Jo ilgstošāk tas notiek, jo smagākas sekas ir iespējamas.

Nav iespējams paslēpties

Dūmi kairina elpošanas ceļus un plaušas, radot krēpas un klepu. Smēķētāju mājās putekļi, virsmas un mēbeles satur tabakas dūmu ķīmiskās vielas, kas pie katras kustības tiek saceltas gaisā un tiek ieelpotas.

Uzturoties telpā, kur smēķē, nav iespējams nekļūt par pasīvo smēķētāju. Neglābs nekāda ventilācija vai filtri, jo tie nespēj pilnībā attīrīt piesmēķētu gaisu. Pat tad, ja dūmi nav redzami, tie saglabājas gaisā stundām ilgi un ir tikpat kaitīgi kā redzamie.

Bērni ir īpaši jūtīgi pret cigarešu dūmiem

Pētījumi liecina, ka Latvijā teju katrs otrais skolēns savās mājās ir spiests elpot cigarešu dūmus. Bērni ir jutīgāki pret cigarešu dūmiem, jo elpo biežāk nekā pieaugušie un viņu plaušas vēl tikai attīstās un ir daudz neaizsargātākas pret kaitīgām vielām. Pasaules Veselības organizācija atzīst, ka pasīvā smēķēšana katru gadu nogalina līdz pat 65 000 bērnu un pusaudžu, kas jaunāki par 15 gadiem.

Bērni, kuru vecāki smēķē, ir pakļauti daudz lielākam riskam agri uzsākt smēķēt – pasaules statistika parāda, ka šādi bērni par 70 % biežāk uzsāk smēķēt līdz 15 gadu vecumam.

Pasīvā smēķēšana bērniem ir dažādu saslimšanu cēlonis, ieskaitot bronhītu un citas elpceļu infekcijas, astmas pastiprināšanos, ausu infekcijas, vēzi, dzirdes un atmiņas pasliktināšanos, grūtības koncentrēties un mācīties.  

Tabakas dūmi ir īpaši bīstami maziem bērniem, zīdaiņiem un grūtniecēm. Ja māte smēķē, tas var izraisīt gan dažādas iedzimtas problēmas bērnam, gan būt par iemeslu priekšlaicīgām dzemdībām vai pat zīdaiņa nāvei. Smēķēšana grūtniecības laikā dubulto pēkšņas zīdaiņa nāves risku. Pasīvā smēķēšana grūtniecības laikā par 23 % palielina nedzīvas piedzimšanas risku un par 13 % palielina iedzimtu anomāliju risku.

Pasargā sevi un pasargā bērnus

Ir svarīgi pasargāt bērnus no uzturēšanās piesmēķētā vidē, kā arī aicināt smēķētājus apzināties savas darbības sekas. Ja pats esi smēķētājs, atceries, ka bērnu pakļaušana cigarešu dūmiem ir uzskatāma par fizisku vardarbību.

Lai pasargātu bērnus, tuviniekus, kā arī paša veselību, labākais smēķētāja lēmums ir atmest smēķēšanu. Jo ātrāk tas notiks, jo mazāks kaitējums tiks nodarīts. Tomēr, kā liecina pasaules pieredze, smēķēšanas atmešana visbiežāk neizdosies ar pirmo reizi. Jārēķinās, ka tas nebūs viegli un ir ieteicams izmantot arī speciālistu palīdzību. Piemēram, Latvijā ikviens smēķētājs anonīmi var saņemt palīdzību, zvanot uz Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvo tālruni 67037333. Smēķēšanas atmešanu īstermiņā var atvieglot arī dažādas bezdūmu alternatīvas, tomēr galamērķim vienmēr vajadzētu būt jebkādas smēķēšanas atmešanai pilnībā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru