Dāvim Spundem – 145

Iespējams, Strenči ir visvairāk fotografētā pilsēta visā Eiropā periodā starp Pirmo un Otro pasaules karu. Par to parūpējies fotogrāfs Dāvis Spunde (1878–1960), kurš atstājis unikālu mantojumu un vēstures liecības ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā, fotogrāfijās, iesaistoties iedzīvotājiem, dokumentējot mazpilsētas dzīvi un iemūžinot neskaitāmus stāstus.

8. martā apritēja fotogrāfa Dāvja Spundes 145. gadskārta.

Dāvis Spunde dzimis Vijciema pagastā. Kā liecina atmiņu stāsti, tēvs mazo Dāvi paņēmis līdzi uz tirgu Smiltenē, kur viņš redzējis, kā strādā fotogrāfs. Interese bijusi tik liela, ka jaunekļa gados Dāvis  devies mācīties uz Rīgu pie kāda baltvācu fotogrāfa, kurš ieteicis jauneklim atvērt savu darbnīcu. To Dāvis Spunde atvēra Vijciema muižā 1904. gada 13. decembrī, bet jau 1909. gada janvāra beigās viņš pārcēlās uz Strenčiem. Dāvis Spunde bija aktīvs Latviešu Fotogrāfiskās biedrības biedrs, kā arī bieži rakstīja publikācijas žurnāliem Stari un Atpūta.

Dāvis Spunde un viņa mācekļi aktīvi fotografēja arī pēc pasūtījuma un, kā teicis pats Spunde, vēsturei. 20. gadsimta sākumā jau bija viegli uzņemt foto­grāfijas jebkurā vietā – līdz ar sausā fotoprocesa izgudrošanu fotogrāfi bija mobili, plates ar fotojutīgo maisījumu, ko ražoja rūpnīcās, varēja attīstīt, atgriežoties mājās.

ORIĢINĀLA PIEMIŅAS VIETA. Strenču kapsētā pārdesmit metrus no kapličas nav grūti atrast šo interesanto kapa pieminekli. Jau 2021. gadā atbalsta konkursa iedzīvotāju iniciatīvām Sabiedrība ar dvēseli 2021 ietvaros vietējo iedzīvotāju grupa Strenču fotogrāfa Dāvja Spundes piemiņai sadarbībā ar mākslinieku Edgaru Kvjatkovski izveidoja un fotogrāfa Dāvja Spundes atdusas vietā 4. jūnijā uzstādīja oriģinālu pieminekli, kas ir stilizēts fotoaparāts uz statīva, kura kājās stiklā iestrādāti Dāvja Spundes fotouzņēmumi. Piemineklī iemūžināts viņa teiktais: «Es fotografēju Strenčus un saglabāju liecības vēsturei.»


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Linda Bekere - 20.Aprīlis, 2023 - 12:11

Ko Dāvis Spunde fotogrāfēja?

Linda Bekere - 20.Aprīlis, 2023 - 12:11

Ko Dāvis Spunde fotogrāfēja?

latvietis dziļ… - 20.Aprīlis, 2023 - 18:20

Kundze, izlasīt vajag kaut vai šo fragmentu no publikācijas!

Pievienot komentāru