Dilemma – ko darīt pēc 9. klases absolvēšanas
Devītklasniekiem priekšā izvēle – turpināt mācības vidusskolā vai izvēlēties tehnikumu, vai varbūt uzsākt darba gaitas. Dažos ieteikumos dalās Valmieras tehnikuma pedagoģe – karjeras konsultante IVITA ONZULE.
Ar ko vajadzētu sākt, domājot par skolas izvēli pēc 9. klases?
Vispirms jaunietim ir jāsaprot, kādu darbu viņš vēlētos darīt nākotnē, piemēram, darbu, kas prasa fizisku piepūli vai tomēr tādu, kurā «rokas paliks tīras», bet vairāk būs jāstrādā ar prātu. Tāpat jāņem vērā aspekti, vai vēlies darīt darbu ar noteiktu darba grafiku vai mainīgu; vēlies strādāt tikai Latvijā vai arī doties komandējumos uz ārzemēm; vēlies darīt darbu, kas būs jāveic, visu dienu pavadot ofisā, vai tomēr ar iespēju atrasties dabā; vēlies individuāli veicamu darbu vai strādāt komandā; vēlies komunicēt ar cilvēkiem vai darboties ar ierīcēm. Tad, kad izkristalizējas vēlmes, ir jāsāk domāt par profesijām, kuras atbilst šīm vēlmēm. Ar šo jautājumu talkā var nākt pieaugušie – vecāki un skolas pedagogs – karjeras konsultants. Nākamais solis jau ir izpētīt šo profesiju padziļinātāk, kādas ir izaugsmes iespējas, kādi ir darba apstākļi, kādām prasmēm un zināšanām jāpiemīt konkrētās profesijas pārstāvim un kur tās var apgūt.
Tad, kad jaunietis ir izvēlējies savu profesiju, ir jālūkojas pēc izglītības iestādes, kur izvēlēto profesiju vai nozares virzienu var apgūt. Izvēloties mācību iestādi, ir jāņem vērā vairāki apstākļi – vai programma ir akreditēta, kāda ir skolas vide un tehniskais nodrošinājums, atbalsta personāls, dienesta viesnīca, loģistika – kā nokļūšu līdz skolai? Arī vajadzētu papētīt, vai mācības ir balstītas darba vidē, kādas ir prakses iespējas, interešu izglītības iespējas, projekti skolā, skolas personāls un citi apstākļi, kas ir nozīmīgi arī pašam jaunietim.
IVITA ONZULE
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv