Diskusija par varonību
Valsts svētku gaisotnē Vidzemes Augstskola rīkoja tiešsaistes diskusiju par varonību, kas tika aplūkota caur drošības un neatkarīgas valsts aspektu. To atklāja vēsturnieks un ViA rektors GATIS KRŪMIŅŠ ar priekšlasījumu «Latvijas Neatkarības karš, barikādes», savukārt Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis MAREKS OZOLIŅŠ stāstīja par to, kā ikviens var būt daļa no Latvijas aizsardzības.
Savas valsts cienīgi
Gatis Krūmiņš varonību skaidroja caur emocionālo un vēsturisko prizmu – par cilvēkiem, kas bija varonīgi un bija gatavi aizstāvēt savu valsti grūtos laikos: «Katrai valstij, kas vēlas apliecināt savu neatkarību, starp tās iedzīvotājiem ir jābūt cilvēkiem, kas ir gatavi cīnīties par šo valsti un, ja nepieciešams, ziedot arī savu dzīvību. Ja mēs runājam par Latviju, tad es teiktu, ka viena no sarežģītākajām lietām, kas ar mūsu tautu notika vēstures gaitā, bija tā, ka mums ļoti īsā laika posmā ļoti intensīvi vajadzēja apliecināt pārējai pasaulei, ka mēs uz savu valsti esam gatavi pretendēt un ka esam šīs valsts cienīgi. Jo 20. gadsimta sākumā Latvija bija Krievijas Impērijas sastāvā, un vien retais 1910. gadā atļāvās domāt, ka varētu būt neatkarīga Latvija.»
Pirmā pasaules kara laikā notika pavērsiens, kas ļāva šai idejai par neatkarīgu valsti veidoties un attīstīties. Vajadzēja organizēt latviešu strēlnieku bataljonus. Tajos iesaistījās jauni cilvēki. Tie nebija supervaroņi, kā aprakstīts eposā «Lāčplēsis», kam piemita īpašas spējas.
TIEŠSAISTES DISKUSIJĀ, kurā tika meklētas atbildes uz jautājumu: kas ir varonība? Attēlā: Gatis Krūmiņš (no kreisās) un Mareks Ozoliņš. E. Kristiņas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv