Divas labas ziņas Valmiermuižai

- 27.Aprīlis, 2021
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šogad publiskoti divi interesanti jaunumi saistībā ar Valmiermuižas vēsturisko apbūvi. Pirmais, ar ko jau iepazinusies plašāka sabiedrība, ir saistīts ar grozījumiem, ko Kultūras ministrija veikusi Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tajā iekļaujot Valmiermuižas torni jeb, kā Burtnieks un vietējie to ieraduši saukt, tornīti. 

Tagad un turpmāk Valmiermuižas tornītis ir Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis ar aizsardzības Nr. 9301. 

Valmiermuižas tornītis sniedz priekšstatu par Valmiermuižas vēsturisko apbūvi un ir vienīgā saglabājusies liecība par savulaik iespaidīgo Valmiermuižas pils apjomu, kuru veidoja vairākas daļas. Viena no tām ir šis mūra tornis trijos stāvos, segts ar barokālu jumtu, kura smailē izveidots neliels sīpolveida kupols. Objekta kultūrvēsturisko vērtību papildina torņa interjera dekoratīvā apdare – sienu un griestu gleznojumi. Tos pagājušā gada vasarā saudzīgi noņēma ar transfēra metodi. Šāda tehnoloģija tika izvēlēta, jo griestu pārsegumi bija kritiskā stāvoklī. Noņemtie Valmiermuižas tornīša sienu un griestu gleznojumi tiks glabāti Valmieras muzejā līdz to atgriešanai interjerā. 

Ar Burtnieku novada pašvaldības finansējumu 2020. gadā veikti tornīša fasādes konservācijas darbi. Šogad 37,5 tūkstoši eiro no pašvaldības budžeta paredzēti tornīša arhitektoniskajai izpētei un restaurācijas tehniskā projekta izstrādei.

IR DABĀ UN BŪS ARĪ GRĀMATĀ. Valmiermuižas tornītim pērn iekonservēta fasāde, šogad darbi turpināsies gan arhitektoniskajā izpētē, gan taps tornīša restaurācijas tehniskais projekts. Un paralēli tam top Jāņa Kalnača grāmata par Valmiermuižas vēsturi, kurā arī tornītim noteikti būs sava vieta. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru