Divpadsmitais gads
Tas, kurš dara labu citiem, vēl vairāk dara labu sev — ne tajā nozīmē, ka viņu par to gaidītu balva, bet gan tajā, ka apziņa par labu darbu pati par sevi sniedz prieku. Tā var formulēt Valmieras novada fonda nerakstīto likumu, kas iedvesmo gan organizācijas kodolu, gan sekotājus — brīvprātīgos, atbalstītājus un ziedotājus.
Kāds fondam bijis šis gads? Jautāju vadītājam ANSIM BĒRZIŅAM un speciālistei INESEI BOŠAI.
Veiksmes stāsts
Tā ir fonda Jauniešu ideju laboratorija — JIL, kas apvieno galvenokārt vidusskolēnus, kuri mācās Valmierā, arī no novadiem. JIL dzīves cikls sakrīt ar mācību gadu, un ik septembri dzimst plāni — kā piesaistīt līdzekļus, lai tos varētu piešķirt citu jauniešu ideju realizēšanai. Bet šogad tas izdevies labāk nekā citkārt: plāns tikt pie pāris tūkstošiem eiro realizējies, un finanses ļaus atkal organizēt projektu konkursus — labām lietām par nelielām naudiņām. Ir arī ziedojumi, bet viens no naudas pelnīšanas veidiem ir sadarbība ar klubu «BK Valmiera/Ordo»: mājas spēļu laikā Vidzemes Olimpiskajā centrā JIL jaunieši nodrošina bērnu stūrīti — nodarbojas ar mazuļiem, kamēr vecāki skatās basketbolu. Pakalpojums esot nu jau tā kā rutīna — trešo gadu. «Jaunietis caur fondu iepazīst, kas ir labdarība; paies gadi, un viņš pats kļūs par ziedotāju. Otrs — iemācās atbildību: teiksim, ja klubam ir mājas spēle, tad jābūt klāt, arī sestdienās, un, jo veiksmīgāk viņi spēlē, jo mūsējiem vairāk darba,» saka Ansis, «tas ir zināms izaicinājums.»
Jaunieši tikuši galā arī ar pirmo izaicinājumu — nebaidīties uzrunāt cilvēkus, aicinot ziedot vai iegādāties, piemēram, fonda kalendārus vai suvenīrus. Rudenī, kad JIL vadīt sāka rencēnietis Artis Krists Mednis, starp kādiem pārdesmit jaunpienācējiem puse bija puiši, un Inese atceras dienu, kad fonda telpā trīs puiši līmēja čiekurus, uz oranžā dīvāniņa saspiedušies. «Sākumā likās, ka laboratorijai jāuzrunā studenti, vēlāk konstatējām, ka pie viena galda tomēr labāk veicas vienaudžiem, pamatā vidusskolēniem.» Veiksmīga ideja bija «Ezīša miga», arī kalendārs kā pievilcīgs produkts, un jaunieši ātri vien saprata, kur ir vērts ieguldīt enerģiju, lai pasākumam būtu atdeve.
SOLIŅI BŪS. Māksliniece Anita Jansone-Zirnīte ar skolēniem, kas krāsoja soliņus Burtnieku novadā. Foto no VNF arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv