Dzejniekam Kārlim Kalnietim – 100

- 7.Februāris, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Dzejnieks Kārlis Kalnietis dzimis 1919. gada 15. februārī Ķoņu pagastā. Pašā atmodas sākumā (1992) kāds pilnīgi neizprotams veselības vājums viņu aizsauca mūžībā. Tā arī savu vienīgo dzejoļu krājumu, kas iznāca 1994. gadā, viņš nesagaidīja.

«No zemes spēku smēlies dzimtajā Ķoņu pusē, tundrainajā Noriļskā un klusajā Rūjienas mazpilsētā, saulei vienmēr pretī gāja, ar gaismu apliet ik dvēseli,» tā dzejoļu krājuma «Ar labu vārdu» ievadā raksta Dace Stabiņa.

«Divi spārni – naids un mīlestība/Manu dziesmu nes,» – tā atzīstas pats dzejnieks. Naids pret kangariem, kas pazemo savu tautu, nodod ienaidniekam brāli, liek parakstu zem nāvei nolemto sarakstiem, sagrauj dzimtas māju, spļauj patiesībai acīs, nebeidz līst un klanīties. Dzejnieka mīlestība labu vēl mātei, mīļotajai meitenei, patiesiem draugiem un visiem tiem, kuru dvēselēs kā rasas lāse ir dainu starojums. Abiem – ienaidniekiem un draugiem – dzeja nav vienādi lasāma, jo ne akmenī, ne kokā, bet savās uzrakstītajās rindās viņš ir centies neslēpt īsta un gaiša cilvēka mūža atziņu: «Ar savām acīm skaties, pa savu ceļu ej.» Vienkāršība, atklātums un patiesums – to cilvēkos dzejnieks vērtē visaugstāk un ļoti necieš glancētas runas. Viņš šausta blata būšanu un cilvēku bezmugurkaulnieku, kurš līzdams spējīgs pārdot ne tikai savu godu. Muļķību un plātību liek vienā netikumu plauktā. Tomēr laiks un gudrība graudus no pelavām atsijā, tāpēc Kārļa Kalnieša dzeja iet modināt cilvēkā labo, tā joprojām mūs aicina: «Ar labu vārdu sauli projām vadi, Ar labu vārdu rītam pretī ej. Un visi tavi nodzīvotie gadi Kā labi vārdi skanēs pasaulei.» (Pēc Daces Stabiņas)

Kārlis Kalnietis ir Rūjienas vidusskolas 1940. gada absolvents. 1945. gadā par «dzimtenes nodevību» – 10 gadi Noriļskā un gads Karagandā bez tiesībām. 1956. gadā K. Kalnietis atgriežas Rūjienā, strādā dažādus darbus – par dezinfektoru, santehniķi, galdnieku, grāmatvedi, apdrošināšanas aģentu. Viņa pirmais dzejolis «Pie kamīna» publicēts 1935. gadā skolas literārajā žurnālā «Teka». Vairums dzejoļu publicēti vietējā periodikā. Vairākus dzejoļus par tekstiem dziesmām izvēlējušies komponisti A. Žilinskis, R. Jermaks, Ē. Siliņš, A. Rozenbergs, A. Burvis u.c.

K. Kalnietis miris 1992. gada 11. martā, apbedīts Rūjienā, Bērtuļa kapos.

No 15. februāra Rūjienas izstāžu zālē (Upes ielā 7) būs dzejnieka Kārļa Kalnieša piemiņas izstāde. Laipni aicināti!

KĀRLIS KALNIETIS. Rūjienas izstāžu zāles arhīva foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru