Gada tauriņš — raibas vasaras solītājs
Simtnieka valkātājs
Latvijas simtgades gadā Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par «Gada Kukaini 2018» izvēlējusies zīmīgu tauriņu, kas jau ar savu izskatu vien ir šim gadam vispiemērotākais. Proti, jāņogu raibenim (Polygonia c-album) pakaļspārnu apakšpusi rotā balts plankums «C» burta formā. Bet romiešu ciparu pasaulē «C» taču nozīmē skaitli 100. Tad kuru gan citu, ja ne tik izteiksmīgu tauriņu Latvijā simtgades kukaiņa godā celt?
Jāņogu raibenis ir vidēja izmēra ar spārnu platumu no četriem līdz pieciem centimetriem. Tas ir tipisks raibeņu dzimtas pārstāvis ar oranžu spārnu virspusi, kas klāta ar vairāku melnu plankumu rakstu.
Ja no attāluma to vēl var sajaukt ar kādu citu raibeņu sugu, piemēram, parasto nātru raibeni, tad, aplūkojot tauriņu tuvāk, ātri kļūst redzama viena no jāņogu raibeņa galvenajām atpazīšanas pazīmēm — īpatnēji izrobotā spārnu forma. Nevienai citai Latvijā sastopamai dienastauriņu sugai spārnu malas nav ar tik dziļu robojumu. Taču visraksturīgākā pazīme ir spārna apakšpusē redzamais, jau pieminētais izteiksmīgais baltais «C» burta formas plankums. Tā ir ne ar vienu citu tauriņu sugu nesajaucama pazīme.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv