Aivars Ustups

Aivars Ustups

Putnu miljoni, kuri vairs nelidos

1.Februāris, 2023
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Izzūd sētnieku palīgi – zvirbuļi

Katrs putnu vērotājs vai tikai dabas draugs var justies tikpat kā apbalvots, ja viņam kaut reizi vasarā būs izdevies ieraudzīt zaļo vārnu, kuras manā bērnībā, no skolas mājās nākot (pirms vairāk nekā 70 gadiem), varēju skatīt vai katrā 21. telefona stabā (interesanti, ka tām apkārtnes un iespējamā barošanās subjekta saskatīšanai nevis elektrības, bet tieši telefona stabi šķita tīkamāki). 

Barikāžu kontrastu ugunskuri

24.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

«Toreiz likās, ka visa Latvija ir barikādēs,» sacīja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, piektdien, 20. janvārī, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, Doma laukumā iededzot piemiņas ugunskuru.

Kritalas – mežam bagāta un gara mūža solītājas

20.Janvāris, 2023
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Izvēloties par Gada dzīvotni kritalas, Latvijas Dabas fonds (LDF) ir nosaucis kaut ko tik daudz aptverošu, kas būtībā ir mājvieta, izdzīvošanas, barošanās iespēja vai arī kaut kādā citādā veidā ir saistīts gandrīz vai ar visiem šogad un arī iepriekš nosauktajiem Latvijas dabas simboliem. 

Šī gada izcilākās dabas vērtības

20.Janvāris, 2023
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Dabas draugi nu jau daudzus gadus ar nepacietību gaida, kad gadu mijā dažādu dabaszinātņu nozaru biedrības Latvijā nominē kādu savvaļas faunas vai floras sugu par Gada dabas simbolu, lai informētu sabiedrību par to bioloģiju un ekoloģiju, aizsardzību un iespējām iesaistīties sugas saglabāšanas aktivitātēs.

"Matu skaldīšana" Saeimā

17.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Kamēr jāgaida, kad valdības ministri būs vienojušies par šī gada budžetu un sūtīs to uz Saeimu izķidāšanai un beigās, cerams, arī apstiprināšanai, var vēl pagūt lemt arī par it kā ļoti būtiskiem iesniegumiem.

Vēlētāju uzticība atkal zūd

10.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Kad valsts vadošās amatpersonas un partiju vadītāji sveikuši iedzīvotājus un reizē, protams, vēlētājus ar jauna gada iestāšanos, nevar nejautāt, kādēļ aiz gada sliekšņa atkal paliek daudzu 14. Saeimas vēlēšanās balsojušo uzticība vēlēšanām vispār.

Saeimas lielākā frakcija – pašvaldību deputāti

20.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Kamēr valdībā iekļuvušie ministri vēl tikai pielāgo krēslus, kuros ērtāk sēdēt, nevaru neatgādināt, ka 14. Saeimas vēlēšanās realitātē uzvarētāja ir nevis «Jaunā Vienotība», bet gan Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), jo no pašvaldību krēsliem uz Saeimu vai valdību pa tiešo pārsēžas 25 politiķi. 

Par dižkokiem un to ilgmūžību rūpējoties

16.Decembris, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Valmieras novada attīstības programmā 2022. – 2028. gadam ir teikts, ka novada teritorijā atbilstoši Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas datu pārvaldības sistēmai «Ozols» ir reģistrēti 899 aizsargājami koki (dižkoki), no kuriem vairāk nekā trešdaļa – 324 – ir ozoli, liepas ir 205, priedes 105.

Kurā stāvā turpmāk dzīvosim?

13.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Ja ceļi uz Rīgu nebūs aizputināti un arī galvaspilsētā vajadzīgajam deputātu skaitam, it sevišķi no valdību veidojošajām partijām, izdosies līdz Saeimas namam tikt, domājams, ka jau rīt Latvija tiks pie jaunas, Krišjānim Kariņam (JV) vēlreiz vadīt uzticētas valdības.

Čiekuri – kadiķu un priežu meitas vai dēli

7.Decembris, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Kad nesen rakstīju par Briežmuižas lapegļu aleju un priecājos par tur saaugušajiem zaļajiem kadiķiem ar ļoti vērtīgo ogu pārpilniem zariem, kāda «Liesmas» lasītāja man jautāja, vai tad kadiķu ogas nav indīgas un vispār ir kaut kur izmantojamas. Atbildēju, ka pats diezgan daudz esmu apēdis, bet, kā redzams, vēl pie dzīvības esmu. 

Kad valdība top atbilstoši Krilova fabulai

22.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Aizvadītas cilvēku aktivitāti apliecinošas valsts svētku dienas. Tik spēkpilnu militāro parādi, kāda bija šajā novembrī, Daugavas krastmala Rīgā brīvās Latvijas laikā nebija piedzīvojusi nekad.

Pagodinājums Briežmuižas lapegļu alejai

17.Novembris, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Pārdomas par alejām

Ir Latvijā daudz savdabīgu dižkoku, par kuru spēju turēties pretī it kā visu sagrauzt spējīgajam laika zobam var vien brīnīties. Taču mani vienmēr izteiksmīgāk ir uzrunājušas senās, jau pirms simt gadiem stādītās alejas, kurās koki, satiekoties vien ar zariem, izjūt cits cita plecu un vienotā ierindā stāv gluži vai goda sardzē aizejošam laikam. 

Dāvanu maisā – Lielā Neskaidrība vai «olu zupa»

15.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Reizē ar valsts svētku noskaņojumu sabiedrībā sāk virmot arī cerības sagaidīt Ziemassvētku vecīša maisā veiksmes, pāri gada slieksnim kāpjot. Izskatās, ka vai pats pirmais «dāvanu maisu» šoreiz atvērt pasteidzies Valsts prezidents Egils Levits.

Saeima – demokrātijas simtgadniece

8.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar apritēja 100 gadu, kopš 1922. gada 7. novembrī pl. 12 Rīgā, Jēkaba ielā 11, uz pirmo sēdi pulcējās Latvijas Republikas 1. Saeimā ievēlētie deputāti.