Gādājot par starpvalstu sadarbības projektu
2018. gadu biedrība «No Salacas līdz Rūjai» ir iesākusi ar sagatavošanās pasākumiem starpvalstu sadarbības projektam. Janvāra vidū mūs apmeklēja Matiass Villenbokels (Mathias Willenbockel), Saksijas – Anhaltes federālās zemes Vides un zemkopības ministrijas speciālists. Darba vizītē viņš apmeklēja Vidzemes un Zemgales reģionus. Reģionu apmeklējuma mērķis bija iepazīties ar LEADER aktivitātēm un atrast sadarbības partnerus (vietējās rīcības grupas) ilglaicīgam starptautiskam projektam starp Latviju un Saksijas – Anhaltes federālo zemi.
Pirmo tikšanos mēs rīkojām Kocēnu novadā. Domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis iepazīstināja viesi ar pašvaldības darbu, runāja par teritorijas attīstību, vēsturisko aspektu, uzņēmējdarbību un, protams, arī par līdzšinējo sadarbību ar Vāciju. Vietējo rīcības grupu pārstāves Daiga Siliņa («No Salacas līdz Rūjai») un Līga Kārkliņa (Vidzemes lauku partnerība «Brasla») sniedza informāciju par abu biedrību darbu un mērķiem. Vēl joprojām lielākā problēma ir iedzīvotāju aizplūšana uz lielajām pilsētām vai darbā ārvalstīs. Pēc pāris stundu tikšanās iepazīstinājām viesi ar jau realizētajiem projektiem Kocēnu un Burtnieku novadā. Vizītes noslēgumā Matiass Villenbokels tikās arī ar Burtnieku novada vadītāju Guntaru Štrombergu, attīstības nodaļas vadītāju Valēriju Seili un lauku attīstības speciālisti Inesi Gaumani.
Kopš 2017. gada Latvijā ir atvērta pieteikšanās starpvalstu sadarbības projektiem. Abas pieminētās Vidzemes vietējās rīcības grupas gatavos pieteikumu šim projektam, par partneriem aicinot Saksijas – Anhaltes vienu vai divas vietējās rīcības grupas. Sadarbības mērķi ir ļoti būtiski mūsu teritorijām. Tie ir — realizēt vides sakārtošanas pasākumus. VRG aktuālas ir degradētas teritorijas, kas kļūst par CO2 piesārņojuma palielinātājām. Piemēram — izstrādāti kūdras purvi. Ko efektīvu ar tiem iesākt, vai tur ir iespējama kāda nebūt uzņēmējdarbība? VRG zonā ir lielas izstrādāto kūdras purvu teritorijas. Gribam uzzināt par Saksijas – Anhaltes pieredzi. Zinām, ka tur tādās teritorijās ir bijusi liela brūnogļu ieguve. Otrs iespējamās sadarbības aspekts — degradētas teritorijas ir arī padomju laiku būves, kas kļuvušas par graustiem. Iespējams, ka vācu vides speciālisti varētu mūs pamācīt, kā racionālāk sakārtot šos objektus. Un vēl — vēlamies apmainīties pieredzē par salmu izmantošanu lauku māju būvniecībā. Aizvien vairāk mūsu sabiedrības locekļi izvēlas dzīvot zaļi, netērēt neatjaunojamus dabas resursus, bet pēc iespējas vairāk izmantot atlieku produktus jaunu būvmateriālu izgatavošanai. Mūsu teritorijā ir kāds uzņēmējs, kas jau uzsācis salmu paneļu ražošanu (http://salmumaja.lv). Vēlamies to paplašināt un popularizēt, atrast līdzīgi domājošos arī Vācijas pusē.
Vizītes nobeigumā dalībnieki pateicās viens otram par veltīto laiku un iespēju apspriest projekta mērķus. Vēlēsim izdošanos!
TIKŠANĀS. Kocēnu pašvaldībā, runājot par iespējamo starpvalstu sadarbības projektu. Pirmais no kreisās: Saksijas – Anhaltes federālās zemes Vides, lauksaimniecības un enerģijas ministrijas Starptautisko un ES lietu nodaļas vadītājs Matiass Villenbokels. Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv