Grāmatas «Latvijai 100» atvēršanā

- 26.Septembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Grāmatas «Latvijai 100» sastādītājs un tekstu autors ir Latvijas Ārstu biedrības prezidents Dr.med.h.c. Pēteris Apinis. Divarpus gadus viņš un asistente, projekta vadītāja Aiva Stiprā, apceļoja Latvijas pilsētas un pagastus, meklējot savdabīgas fotogrāfijas un stāstus, lai uzburtu vīziju, kas tad ir Latvija savos simt gados. Grāmata tika atvērta 16. augustā Latvijas Ārstu biedrībā Rīgā visā darbadienas garumā, klātesot uzaicinātajiem, kuri piedalījušies grāmatas veidošanā, iesūtot fotogrāfijas vai paši grāmatā iekļuvuši kādā no fotoattēliem. Atnācēji saņēma aicinājumu parakstīties pie savām iesūtītajām bildēm divos grāmatas eksemplāros. Viens tiks atdots Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam, lai viņš to noglabā dziļā plauktā. Otru uzdāvinās Valsts prezidentam, lai tā allaž atrodama Prezidenta pilī.

Grāmatā ievietotas pāri par 4400 fotogrāfiju, ko iesūtījuši vairāk nekā 1200 līdzautori no visas Latvijas: novadpētnieki, muzejnieki, bibliotekāri, skolotāji, kolekcionāri, žurnālisti, fotogrāfi. Lai atlasītu izteiksmīgākās, veidotāji pārskatīja vairāk nekā 100  tūkstošu fotogrāfiju, bet grāmatā tika atlasītas vairāk nekā 12 tūkstošu ar visiem pierakstiem derīgā formā. Visi foto tajā neiekļuva. Tomēr vietu radušas bildes no visiem novadiem un pa vienai gandrīz no visiem pagastiem. Attēlu kolekciju papildina literārs Latvijas vēstures izklāsts, bet katru no Latvijas gadiem papildina kāda gleznas, grafikas vai scenogrāfijas reprodukcija. Grāmatā ir 540 lappušu.

Grāmatas mākslinieks ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Grafikas katedras vadītājs Guntars Sietiņš, gleznas un grafikas atlasīja mākslas zinātniece Anita Vanaga. Izdevējs – SIA «Medicīnas apgāds», drukāja SIA «Jelgavas tipogrāfija». Grāmata sver 3,7 kilogramus. Svinīgajā grāmatas atvēršanas pasākumā piedalījās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš izteica gandarījumu par šo dāvinājumu Latvijas simtgadē un atstāja parakstu jaunajā grāmatā. Ar dziesmām priecēja aktieris un mūziķis Varis Vētra.

No Rencēnu pagasta tika iesūtītas 14 fotogrāfijas ar pierakstiem, grāmatā ievietotas divas — metālkalēji Sīmansoni pie pakavu lodes un dzejniece Monika Zariņa kopā ar dzejnieci Maiju Laukmani Rencēnu pagasta «Lejpurniekos». Zem šīm fotogrāfijām parakstījās Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzeja vadītāja. Vēl par zīmīgiem, iesūtot atlasei, izvēlējās foto no autobraucēju Ivo un Uģa Traubergu dzīves, ar Rencēnu prāģeriem, Guntis Bembers un saglabātais Cerību pulciņa karogs skolā, Triju Zvaigžņu ordeņu saņēmēju tikšanās Latvijas 95. dzimšanas dienā Rencēnos, dzejnieka Viļa Cedriņa piemiņas saglabāšana, VARIS Toys koka rotaļlietu ražošana, Camphill ciemata ikdiena «Rožkalnos», sportists, celtnieks, puķkopis Harijs Oliņš, kā arī Latvijas Valsts proklamēšanas dalībnieka, rencēnieša Jāņa Bērziņa kāzu dienas foto. Apraksti un foto atrodami Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzejā.

DĀVANA LATVIJAI. Valsts prezidents Raimonds Vējonis (no labās) un grāmatas «Latvijai 100» autors Pēteris Apinis izdevuma atvēršanas dienā Ārstu biedrībā Rīgā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru