Ipiķos gads tā ieskrējās, ka spēj tik turēt līdzi
Stāsta Iveta Buņķe, Ipiķu pagasta pārvaldes vadītāja:
«Īpašs pērn bija 4. maijs, kad pagasta teritorijā iestādīja trīs Latvijas simtgadei veltītus ozolus. Tas bija nozīmīgi ne tikai pagastam, bet arī novadam un visai Latvijai.
Vasaras Saulgriežu ugunskuru iekūrām pie Igaunijas robežas, kur rituāla dziesmās un rotaļās iesaistījās Ipiķu un Igaunijas pierobežas iedzīvotāji.
Daudz darba bija ar pagasta kalendāra izdošanu. Lai tas taptu, kopīgi tika meklēti materiāli, apsekoti vides, kultūras un vēstures objekti, tulkoti materiāli un atjaunotas fotogrāfijas, kā arī sakopti vides objekti. Paldies Valmieras novada fondam par finansiālo atbalstu kalendāra tapšanā. Šis kalendārs ir kā dāvana ikvienam pagasta iedzīvotājam, bet pārējiem novada un reģiona iedzīvotājiem — kā aicinājums apskatīt Ipiķu interesantākās vietas, kuru ir daudz vairāk, nekā kalendārā attēlots. Kalendāru varēja iegādāties Rūjienas un Valmieras tūrisma informācijas centros. Kalendārs aizceļoja arī pie mūsu sadarbības partneriem Igaunijā.
Dalība vairākos projektos vainagojusies panākumiem. Tā pašvaldības izsludinātajā konkursā «Iedzīvotāji veido savu vidi» pagasta jaunieši ieguva finansiālu atbalstu Ipiķu centrā Depo ēkas logu noformēšanai — apgleznošanai. Tagad ēka ieguvusi vizuāli pievilcīgāku skatu. Īpaši nozīmīgi tas tāpēc, ka tieši šajā ēkā atrodas BUB telpas, kurās apskatei izkārtots senais ugunsdzēsēju inventārs.
Ipiķu pagasta bibliotēka savukārt iesaistījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas izsludinātajā konkursā par mājvietas piedāvājumu Gaismas pils krauklim. Tā nu viens krauklis ir atlidojis uz Ipiķiem un gaida pavasari, lai visā košumā parādītos līdzās Simtgades ozoliem.
Ar Gunas Skalbergas līdzdalību viņas privātā eņģeļu kolekcija ir ienākusi pagasta bibliotēkas telpās, un to tur var apskatīt ikviens apmeklētājs.
Visa gada garumā tika vākti materiāli, kas stāsta par pagasta vēsturi, un tā novembrī tika atvērts Seno lietu porūzis. Darbs kolekcijas papildināšanā turpinās. Arī senās fotogrāfijas restaurē un izvieto apskatei. Apkopoti stāsti par pagasta iedzīvotājiem un notikumiem.
Ipiķos izstāžu zālē regulāri mainās kolekcijas. Pie mums ir bijušas V. Dūtes gleznas un austie lupatu celiņi, S. Lubūzes izšūtās glezniņas, I. Sūrmets lākturu kolekcija, V. Rulles austie tautiskie lakati un brunči, M. Vācietes klūgu pinumi, kā arī Vaidavas keramikas darbi.
Pagasta pensionāri devās ekskursijā uz Gaujienu, Api, Trapeni.
Pie mums ir ciemojušies pašdarbnieki no Matīšiem, Rencēniem, Ramatas, Blomes. Īpaši mīļš bija Rūjienas PII «Vārpiņa» bērnu koncerts māmiņām. Pagasta iedzīvotājiem bija iespēja pirmajiem apskatīt un iegādāties E. Apsītes grāmatu «Jettes dienu grāmata». Autore bija atvedusi arī daļu no Jetiņas cimdu kolekcijas un interesantas fotogrāfijas. Bērniem pārsteigumu sagādāja V. Lūse ar Karlsonu, novadot «Atvadas no vasaras» ar spēlēm un jokiem.
Jau par tradīciju kļuvusi Veļu diena, kad sakoptajā atpūtas vietā pie Saprašas tiek iedegtas sveces, viņsaulē aizgājušos pieminot.
Lai jaunais gads mums visiem kopā Ipiķos ir tikpat darbīgs!»
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem