Ja spēlē, tad ar sirdi

- 9.Augusts, 2019
Viesis
Laikrakstā

Svētdien, 11. augustā, Sv. Sīmaņa draudzes dievkalpojumā pie iemīļotajām Ladegasta ērģelēm (būvētas 1886. gadā!) savā apaļajā dzīves jubilejā 2734. reizi Dievam par godu un ļaudīm par  prieku spēlēs draudzes apbrīnojamais ērģelnieks LEONS ĀĶERIS.

Gadus apturēt nevaram, bet dzīves mirkļus reizēm var. Tad arī šoreiz ir viens noķerts mirklis, kad abi ar Leonu sēžam un sarunājamies  Sv. Sīmaņa Dievnamā sprīdi pirms viņa skaistās jubilejas.  Maz pamazām mēģinām ritināt jubilāra atmiņu kamolu.

Par Leonu droši var teikt: dzimis un audzis mūzikā! Leona māmiņa spēlējusi klavieres – tīri labi salona mūziku, bet Leons tāds vēl pavisam maziņš stāvējis uz akmens un dziedājis tautas dziesmas.

«Ja tajos laikos skolā būtu tādas iespējas mācīties kā tagad, tad gan es būtu daudz kas vairāk. Diemžēl bija, kā bija!»

Kas tad tu būtu?

Skolotājs un mūziķis.

Bet tu mums draudzē esi gan viens, gan otrs, vai ne tā?

Nu jā, varbūt mazliet arī esmu, bet tā padomijas skolotāju sistēma kā diagnoze ir sejā ierakstīta!

Atgriezīsimies tomēr pie vaicājuma: kas tu gribētu būt?

Tāds jautājums manā dzīvē nekad nav bijis. Man viss bija skaidrs – esmu, kas esmu, bez citiem variantiem. Mūsdienās es gribētu tikai mieru. Lai cilvēku bezatbildība, dīvainība ietu man garām.

Tu tomēr esi skolotājs ar izteiktu precizitāti it visā, ko dari. Ja ko iesāc – izdari līdz galam un pie tam vēl skaisti. No kurienes tas?

Bija reiz visā padomijā slavena skola – Jāņmuiža, kur katru par skolotāju strādāt gribētāju nemaz tā neņēma. Ja  ļoti gribēji un arī tiki tur darbā, tad savi pienākumi bija jāizpilda par visiemsimt procentiem akurāti un precīzi. Šo prasību atzinu par pareizu un labu esam, tādēļ arī to vienmēr ievēroju. Ja nu reiz 44 skolotāja darba gadus esi to vien tā darījis, tad tā precizitāte ir manī tā ieaugusi, ka viss ir godam paveicams un nekas nav grūts.

Kāpēc skolotājam bija tāda interesanta izvēle – ētika un estētika, mūzika? Kāpēc ne nopietnā matemātika, fizika vai  vēl kas cits?

Tā bija šīs skolas specifika. Viss tur bija citādi. Pašmācības ceļā apguvu visu nepieciešamo. Tolaik neprasīja, lai skolotājiem būtu svarīgie diplomi. Pašmācības ceļā iegūtās zināšanas pacēla mani vajadzīgajā līmenī, un varbūt pat biju gudrāks nekā dažs labs pārgudrais, kas tagad – tā un šitā.

Vai patika tas, ko skolā darīji?

Bija interesanti! Ētika ir filozofiska zinātne par morāli un tikumību. Estētika savukārt ir filozofiska zinātne par visu skaisto, par mākslu un daiļradi. Tā arī pētī mākslas attieksmi pret īstenību, mākslas attīstības likumus un vēl daudz ko citu.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru