Koku gredzenošana bijusi veiksmīga

- 15.Decembris, 2017
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Pirms gadiem programmas LIFE+ projektā «Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā» zinātnieki apsekoja vecos un boreālos mežus un secināja, ka atsevišķiem mežiem strukturālais stāvoklis ir neapmierinošs, jo tajos ir maz atmirušās koksnes, turklāt vairums koku ir samērā jauni, arī vienā vecumā, tādēļ tur atmirušās koksnes papildinājumi tuvākajā laikā nav gaidāmi. Taču tieši atmirusī koksne ir jauna dzīvotne tūkstošiem augu un dzīvnieku sugu, tikai tajā var pastāvēt stabila un daudzveidīga ekosistēma — augu, kukaiņu un putnu populācija. Lai veicinātu mirušās koksnes veidošanos, pēc zinātnieku stingriem norādījumiem dažos šādos mežos kokus «gredzenoja» (stumbriem apmēram cilvēku krūšu augstumā pārdesmit centimetrus platā joslā noņēma mizu). Bija iecerēts panākt, lai vidēji vienā šāda meža hektārā būtu vismaz 20 kubikmetru atmirušas koksnes.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti tagad «gredzenoto» koku teritorijas ir apsekojuši un konstatējuši, ka viss  bijis izdarīts pareizi, cerētais rezultāts sasniegts. Šajos mežos tagad pietiekamā daudzumā ir izveidojušies stāvoši sausi koki, kas vēl pēc laika kļūs par kritalām un dos pienesumu dabas dažādības vairošanai mežā.

DZĪVĀM BŪTNĒM TĪKAMS MEŽS. Sandra Ikauniece šoreiz pamanījusi ar reti sastopamām sūnām bagātu koku un kritalas. Andra Soma foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru