Latvijas mežsaimniecību var raksturot kā ilgtspējīgu
Latvija ir ceturtā mežainākā valsts Eiropā, taču sabiedrības vidū vēl joprojām par mežsaimniecības nozari pastāv dažādi pieņēmumi, kas ne vienmēr ir patiesi. Kā liecina jaunākie iegūtie pētījumu dati, mēs ikdienā labprāt izmantojam no koka veidotas lietas un uzskatām koksni par planētai draudzīgu resursu, taču līdz galam neapzināmies, kāds darbs jāiegulda mežu apsaimniekošanā.
Meži ir ne tikai vieta, kur atpūsties un baudīt dabas daudzveidību, bet arī resurss, kas sniedz nozīmīgu pienesumu valsts ekonomikai. 2019. gadā Latvijas mežsaimniecības, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas eksporta apjoms sasniedza 2,6 miljardus eiro, kas ir 20% no valsts kopējā eksporta.
Tomēr, kā liecina biedrības Zaļās mājas šī gada novembra sākumā tiešsaistē veiktās aptaujas dati, kad tika iegūtas atbildes no 1004 respondentiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijas teritorijā, tikai 24% aptaujāto uzskata, ka mežsaimniecības nozare dod lielu pienesumu valsts budžetam. Tas nozīmē, ka, kaut gan augstu novērtējam iespēju mežā atpūsties, bieži vien aizmirstam arī par tā materiālo vērtību. Taču tajā pašā laikā 50% aptaujāto uzskata, ka mežsaimniecības nozare ir nozīmīgs darba devējs, savukārt 42% aptaujāto domā, ka šī nozare ir svarīga tikai reģionos.
CĒRT NE TIKAI PIE LIELAJIEM CEĻIEM. Lai izstrādātu lielākas cirsmas, Latvijas Valsts meži ne tikai izbūvē meža ceļus ar pietiekamu nestspēju smagsvara tehnikai, bet arī, izmantojot baļķu vedējus automobiļus ar speciālo aprīkojumu, no koka vairogiem veido pagaidu piebraucamos ceļus nocirstās koksnes krājumiem mežā. Gunta Vīksnas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv