Lietavas nav nozares lielākā problēma
Ņemot vērā nelabvēlīgos laika apstākļus, kuru dēļ ir apgrūtināta mežizstrāde, kā arī koksnes izvešana no meža, Latvijas Mežizstrādātāju savienība un Latvijas Meža īpašnieku biedrība rosināja Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju meža nozarē. Aizvadītā gada nogalē Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdē tad arī oficiāli atzina valsts mēroga dabas katastrofu mežsaimniecības nozarē.
Mežsaimniecība, kā zināms, ietver meža zemes apsaimniekošanu pilnā meža audzēšanas ciklā, meža produkcijas sagatavošanu un tirdzniecību. Mežsaimniecības darbi ir meža stādīšana, sēšana, jaunaudžu kopšana, augošu koku atzarošana, koku gāšana, sagarumošana, krautnēšana, pievešana pie ceļa, iekraušana autotransportlīdzeklī un aizvešana.
Kas pašlaik notiek mežā? «Liesma» devās meža darbu meklējumos. Netālu no Valmieras, jau pa gabalu dzirdot zāģu skaņas, kāda prāva meža cirsmā ieraudzījām modernu mežizstrādes tehniku. Tur arī satikām Valmieras mežizstrādes firmas «Latvijas mežs» mežizstrādes meistaru PĒTERI VĪRU, kurš pastāstīja:
«Firma no privātā meža īpašnieka ir nopirkusi augošus kokus, un tos tad arī pašlaik aktīvi izstrādājam. Es vērtēju cirsmas, vadu cilvēku darbus, pārraugu sortimentu un gādāju par izstrādāto koku aizvešanu. Mums ar šo konkrēto cirsmu ir paveicies, jo tā atrodas samērā augstā vietā. Un tāpat, lūk, iekrāvēja riteņiem virsū ir ķēdes. Tās lietojam, kad ir sniegs un nedaudz piesalis, bet kārtīgos dubļos uzreiz uz diviem riteņiem liek vēl prāvākas ķēdes, lai maksimāli palielinātos kopējā virsma un pārvietošanās iespējas. Tāda nu reiz ir meža ikdiena ziemā.
LAIMĒJIES. Cirsma atrodas samērā augstā vietā, tādēļ tajā mežizstrādes darbi rit pilnā sparā. Ārijas Romanovskas foto