Mazsalacas fotogrāfa mantojums

- 6.Februāris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Līdz 15. februārim ikviens aicināts izvētīt savus krājumus, caurlūkot albumus, lai papildinātu 50 Latvijas ainavu dārgumus ar personiskajām atmiņām un foto fiksācijām.

Īpaši vērtīgi rosināt piedalīties tos, kuru dzimtā bijuši fotogrāfi, kuru krājumos ir vērtīgas veco laiku fotogrāfijas, kuri aizrāvušies ar fotogrāfiju kolekcionēšanu, tai skaitā arī muzeju pārstāvjus un novadpētniekus.

Aktivitātes laikā iepazināmies ar Andi Āboltiņu, kura tēvs savulaik bijis Mazsalacas puses zināmākais fotogrāfs — ar savu darbnīcu un mīlestību uz fotogrāfiju. Jānis (Žanis) Āboltiņš (1904 — 1971) fotolietās savulaik ievadījis arī kinorežisoru Ansi Epneru un kinooperatoru Kalvi Zalcmani, kuri tad vēl bijuši vidusskolēni un sākuši izrādīt interesi par fotogrāfiju.

Andis smejoties atzīst, ka mantojumā palikuši fotogrāfiju krājumi, kas mērāmi teju kartupeļu kastēs. Daļa jau nodota Valmieras muzejam, tomēr ļoti daudz interesantu laikmeta liecību joprojām ir pašam Andim, un, aktivitātes «Latvijas ainavu dārgumi — vakar, šodien un rīt» rosināts, Andis piekrita tikties, lai izrādītu savus dārgumus un lemtu, kuras būtu visvērtīgākās fotogrāfijas, ar kurām aktivitātē iesaistīties. Turklāt tās rādot, teju katrai bildei līdzi ir stāsts — par vietu, par fotogrāfijas uzņemšanas brīdi, par līdzcilvēkiem un tā laika iezīmēm.

Andis stāsta: «Ar savu aso skatienu fotogrāfs iemūžina mirkli un to nodod tālāk kā laikmeta redzējumu, turklāt iznes šo vietu pasaulē. Un tāds skatījums ir viens vienīgs, otra tāda nav. No bērna dienām esmu tam visam bijis blakus, un nu man jau būs 60 gadi. Mūsu mājā Avotu ielā 60.

LAIKMETA LIECĪBAS. Pie Jāņa Āboltiņa fotogrāfijām. Foto no Anda Āboltiņa arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru