Mūzika pāri visam

- 22.Maijs, 2018
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, izskanējuši vairāki nozīmīgi muzikāli notikumi. 10. maijā Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē notika Vilmas Cīrules jubilejai veltīts koncerts Skaņu mākslas burve, kurā kopā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesoriem Venti Zilbertu, Māri Švinku un Juri Švolkovski muzicēja arī Valmieras Mūzikas skolas skolotājas Gaidas Ungures klavieru klases absolvente, tagad Latvijas Nacionālās operas soliste Ance Purmale, Valmieras Mūzikas skolas skolotājas Ritmas Pētersones-Cepītes bijušie audzēkņi — Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Arņa Zandmaņa klavieru klases students Roberts Ķibermanis un Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas skolotājas Ilzes Treijas klavieru klases audzēkne Anna Tīna Avišāne, kā arī Valmieras Mūzikas skolas skolotājas Ritmas Pētersones-Cepītes klavieru klases audzēkņi Eva Viļumsone, Annija Tauriņa, Sanija Linda Cine, Krišjānis Meņģelis un Emīls Čečiņš.

Koncertu atklāja valmieriete Eva Viļumsone, kura atskaņoja Jāzepa Vītola miniatūru Albumā op.33 nr.1 — to pašu skaņdarbu, ar kuru astoņgadīgā Vilma Cīrule tālajā 1932. gada 13. martā Valmieras ģimnāzijas zālē atklāja Jāzepa Vītola kompozīcijām veltītu koncertu. Diemžēl Vilma Cīrule pati uz koncertu nevarēja ierasties, tādēļ tika atskaņoti vairāki mākslinieces ieraksti gan solo, gan kopā ar solistiem Leonardu Daini un Kārli Zariņu. Skanēja Jāzepa Mediņa, Fransisa Pulenka, Jēkaba Graubiņa un Franča Šūberta skaņdarbu ieraksti. Māris Švinka jubilārei veltīja vairākus Alfrēda Kalniņa opusus, savukārt Ventis Zilberts — Jāņa Mediņa un Jāņa Ivanova mūziku. Valmieras Mūzikas skolas pirmā absolventa Jāņa Ķepīša un Morisa Ravēla skaņdarbus klausījāmies Jura Švolkovska un Venta Zilberta atskaņojumā, Ance Purmale un Roberts Ķibermanis māksliniecei veltīja dziesmas no Roberta Šūmaņa cikla Sievietes mīla un dzīve. Anna Tīna Avišāne spēlēja Domeniko Čimarozas un Edvarda Grīga skaņdarbus, valmierieši Eva Viļumsone, Annija Tauriņa, Sanija Linda Cine, Krišjānis Meņģelis un Emīls Čečiņš atskaņoja latviešu komponistu Jāzepa Vītola, Jāzepa Mediņa, Volfganga Dārziņa, Sergeja Austra Universa un Valmieras Mūzikas skolas absolventa Kristapa Pētersona skaņdarbus. Savās atmiņās par pianisti Vilmu Cīruli dalījās muzikologs, Valmieras Mūzikas skolas skolotājas Gaidas Ungures klavieru klases absolvents Arvīds Bomiks, Ventis Zilberts, Māris Švinka, Juris Švolkovskis, Vilmas Cīrules draudzene Liāna Kupleniece un šī raksta autors. Vilmas Cīrules personībā apvienojas izcila labestība un vienkāršība — šādā noskaņā arī izskanēja ievērojamās latviešu mūziķes jubilejai veltītais koncerts.

Lai pianistei Vilmai Cīrulei laba veselība, sirsnīgs paldies māksliniecei par koncertiem un daudzajām tikšanās reizēm Valmierā!

Koncerta noslēgumā Vilmas Cīrules pateicību saņēma Valmieras Mūzikas skolas direktore Inese Sudraba.

Pagājušā gada rudenī viesojāmies V. Mikalauska Panevēžas Mākslu ģimnāzijā, kur notika koncerts un Ritmas Pētersones-Cepītes meistarklase, šī gada 12. maijā draugus no Panevēžas sagaidījām Cēsīs, kur Cēsu Izstāžu namā notika klaviermūzikas koncerts, veltīts Lietuvas un Latvijas simtgadei. Koncertā muzicēja V. Mikalauska Panevēžas Mākslu ģimnāzijas un Valmieras Mūzikas skolas jaunie pianisti, kurus koncertam sagatavojušas skolotājas Asta Kapučinskiene, Loreta Mažulīte, Kornelija Petkute, Jolanta Sriubiškīte, Inga Ūsiene un Ritma Pētersone-Cepīte. Kopā ar V. Mikalauska Panevēžas Mākslu ģimnāzijas jaunajiem pianistiem muzicēja valmierieši Demija Šakurova, Rūta Saulīte, Elīza Veinberga, Emīls Čečiņš, Eva Viļumsone, Annija Tauriņa, Alma Marta Ivāne un Sanija Linda Cine.

Cēsis mūs sagaidīja ar ievziedu baltajām kupenām, tulpju un narcišu krāsainajām dobēm. Pēc sirsnīgas tikšanās ar draugiem no V. Mikalauska Panevēžas Mākslu ģimnāzijas kopā devāmies nelielā ekskursijā pa Cēsīm, kurā mūs laipni pavadīja, kā arī iepazīstināja ar pilsētas vēsturi un tās ievērojamākajām vietām Cēsu 1. pamatskolas skolotāja Dace Pētersone. Aplūkojām Cēsu panorāmu, kas paveras no viena no skaistākajiem Vidzemes torņiem — Jaunās pils Lademahera torņa, devāmies pastaigā pa Pils parku un Maija parku, kas pašlaik atzīts par vienu no 100 sakoptākajiem kultūras pieminekļiem Latvijā, kā arī apmeklējām Cēsu vecpilsētu.

Koncertu atklāja valmieriete Demija Šakurova ar veltījumu lietuviešu draugiem — Balis Dvariona Prelūdiju la minorā. Koncertā skanēja dažādu komponistu opusi, lietuviešu draugi atskaņoja mūziku, kuru sarakstījuši lietuviešu komponisti Giedrius Kuprevičus, Sauļus Žentelis, Vītauts Mikalausks un citi komponisti, savukārt valmierieši atskaņoja Jāņa Ķepīša, Ilzes Arnes un Kristapa Pētersona latviešu tautasdziesmu apdares, kā arī Jāzepa Vītola, Jāzepa Mediņa, Jura Karlsona un Lūcijas Garūtas opusus. Koncerts izskanēja sirsnīgā un nenoliedzami ģimeniskā atmosfērā, radīja pozitīvas emocijas un gandarījumu, labestība un prieks staroja no ikviena koncerta dalībnieka un klausītāja. Paldies Cēsu Izstāžu nama vadītājai Natai Livonskai, koncerta dalībniekiem, skolotājām un audzēkņu vecākiem!

Lai arī turpmāk Mūzika skan pāri visam!

VALMIERIEŠI pēc koncerta Cēsu Izstāžu namā. Foto no Aivara Cepīša arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru