Nekas cits neatlika — bija jāsāk atkal no nulles
Medijos izskanējusi ziņa, ka finiša taisnē iegājis sarunu process, kurā iesaistījušies Latvijas piena ražotāju kooperatīvi «Piena ceļš», «Māršava», «Piena loģistika» un «Dundaga». Sarunas ir par praktiskiem risinājumiem, kā ilgtermiņā tehniski un organizatoriski uzlabot piena savākšanu, realizāciju un mazināt tā izmaksas. Dalību kopējā platformā esot nolēmuši turpināt kooperatīvi «Māršava» un «Piena ceļš», bet «Piena loģistikas» un «Dundagas» biedri nobalsojuši pret dalību tajā.
Piedāvājam sarunu ar LPPKS «Piena loģistika» valdes priekšsēdētāju, Mazsalacas novada piensaimnieku AGRI LUDRIKSONU.
Agri, jūs arvien esat bijis aktīvs zemnieku interešu aizstāvis — gan savulaik lauksaimnieku protesta akcijās Valmierā un Rīgā, gan arī iestājoties par piensaimnieku kooperāciju un vēlāk pašiem savas pārstrādes rūpnīcas radīšanu. Nu vadāt pavisam jaunu lauksaimniecības kooperatīvu. Kādēļ uzņēmāties šo kārtējo risku?
«Cik es sevi atceros kā piena ražotāju, tik arī esmu par to, ka zemnieks viens pats nav un nebūs nopietni ņemams. Tikai kopā mēs esam lielāki un spēcīgāki, tikai sadarbībā arī piena iepirkuma cenu varam iegūt labāku. Esmu bijis klāt vairāku piensaimnieku kooperatīvu veidošanā, tādēļ arī pieredze iegūta liela un dažāda: gan tā labā, gan diemžēl arī tā sliktā.
Pēc kooperatīvās sabiedrības «Trikāta KS» maksātnespējas pasludināšanas 2015. gadā bijām kā no laivas izmesti: ar kooperatīva biedru savulaik labiem un cerību pilniem nodomiem veidotā pašiem sava pārstrādes uzņēmuma «Latvijas Piens» neizmaksātām piena iepirkuma naudām un morāli pazemoti. Nekas cits neatlika: bija jāsaņemas un jāiet tālāk. Daļa mūsējo pēc kooperatīva bankrota izvēlējās uzsākt sadarbību ar kādu no piena pārstrādes uzņēmumiem, bet daļa arī pēc sāpīgā zaudējuma izlēma tomēr palikt kopā. Nebija viegli piecelties un sākt visu atkal no nulles. Likām prātus, pieredzi un ietaupījumus kopā. 2015. gada nogalē izveidojām jaunu LPPKS «Piena loģistika». Pašlaik tajā ir 42 biedri — gan mazie, vidējie, gan arī salīdzinoši lielāki piensaimnieki. Ganāmpulks arī visai raibs, bet lielāko tā daļu veido Holšteinas šķirnes govis. Piena savākšanu pašlaik organizējam ar septiņām automašīnām, no kurām dažas, sametot naudu, iegādājāmies «Trikāta KS» maksātnespējas procesa izsolē, tātad faktiski atpirkām paši savu mantu. Dienā no mūsu kooperatīva biedriem savācam vairāk nekā 140 tonnas piena. Tas notiek vairākos maršruta lokos: Aizkraukles, Bauskas, Alojas, Smiltenes, Palsmanes pusē un vēl citviet. Pašlaik norit sarunas par piena savākšanu arī Alūksnes pusē. Pienu pārdodam galvenokārt vietējiem pārstrādes uzņēmumiem: Limbažos, Cesvainē, Bauskā, nelielu daļu vedam arī Igaunijas uzņēmumam «TERE», un, protams, pienu nododam arī «Latvijas Pienam». Biznesā nav un nedrīkst būt vietas aizvainojumiem, tādēļ, redzot «Latvijas Pienā» citu attieksmi un arī salīdzinoši labu samaksu, esam par sadarbību arī ar šo uzņēmumu.»
AGRIS LUDRIKSONS: «Strādājam tikai un vienīgi savu zemnieku interesēs!» Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv