No sapņiem līdz īstenībai
27. decembrī Naukšēnos noslēdzās mācību centra Buts jaunā programma No idejas līdz uzņēmumam, kuras izlaidumā profesionālās pilnveides apliecības saņēma 13 jaunie uzņēmēji. Par šo notikumu nākamajā dienā sīkāk pastāstīja kursa vadītāja GUNTA BOLE:
— Šī iedzīvotāju izglītošanas programma izveidota 2016. gada beigās. Tika uzrunātas vairākas pašvaldības, Naukšēnu novads bija vienīgais, kas atsaucās un tika līdz lēmumam, ka tā vajadzīga. Tika izsludināta pieteikšanās, no 13 dalībniekiem puse bija vidusskolēni, otra puse pagasta iedzīvotāji, kas gada garumā mācījās, kā sākt ar biznesa ideju, sagatavot plānu, kas vakar tika aizstāvēts. Biznesa plānu tēmas bija: putnkopība — tepat uz vietas, elektromontāža ar virzienu uz atjaunojamo enerģiju, piedāvājot saules paneļu uzstādīšanas pakalpojumu, mākslas studija, bet tālākā nākotnē — zobārstniecības kabinets Naukšēnos: vidusskolnieka, kam vēl jāizmācās par zobārstu, darbs, plāns, kas rakstīts 2025. gadam, kad būs beigtas studijas, savukārt tas, kurš studēs par fizioterapeitu, iecerējis atvērt rehabilitācijas klīniku. Vēl — pasākumu aģentūra, kafejnīca, austuvīte, kurā gatavos rokām austas linu žalūzijas — absolūts roku darbs augstā mākslinieciskā vērtībā; atbalsta centrs Piksāru pusē cilvēkiem gados, kuri palikuši vieni bez tuviniekiem, iesaistot viņus vieglos saimniecības darbos, kā, piemēram, trušu barošanā. Tā ka idejas te bija foršas, Rīgas pārstāvji bija ļoti pārsteigti, cik dažādi iespējams izdomāt, kā šeit veidot biznesu. Gribu cerēt, ka divi vai trīs no šīs grupas varētu reāli sākt darbību, jo par tiem, kas to plāno tālā nākotnē, nevar zināt, kā dzīve pagrozīsies, kā veiksies studijās, bet šiem vietējiem ir dzirkstele acīs, taču viņi ir arī pietiekami piezemēti, lai putnkopību sāktu nevis ar 10 tūkstošiem un kredītu bankā, bet ar pāris simtiem vistu, attīstoties pamazām un pakāpeniski, atbilstoši apstākļiem un iespējām.
Sanāca tā, ka gada pirmajā pusē no janvāra līdz maijam Naukšēnu novada vidusskolas datoru klasē runājām par idejām, mērķiem, plāniem, vīzijām, nedaudz par tirgus analīzi — dzīvojām mākoņos, visi varēja izsapņoties. Pagāja vasara, un tad mācībās nāca kārta finanšu analīzei, kas aplauza spārnus un visus atgrieza uz zemes, jo, kad vaicāju: kur ir tava alga?, izrādījās — nesanāk... Kopējais secinājums bija, ka visi šie biznesi iesākami, ja tev ir kur un ar ko, ja tev jau pieder ēka, par kuru nomas maksa nav jāmaksā, tad šie biznesi ir dzīvotspējīgi ar nosacījumu, ka nav ļoti lielas summas jāiegulda sākumā.
Ko varat teikt par saviem kursantiem?
Esmu atkal iepazinusi jaunus un interesantus Naukšēnu cilvēkus, prieks, ka viņi savu brīvo laiku otrdienu vakaros no četriem līdz septiņiem bija gatavi ziedot sevis izglītošanai un visi tika līdz galam, par spīti tam, ka rudenī, kad sākās mācību smagākā daļa ar aprēķiniem un bilancēm, daudzi gribēja mest plinti krūmos. Mums bija jauktā skolēnu un pieaugušo grupa, tādas bieži netiek veidotas, taču iznākums sanāca pozitīvs: jaunieši ir sapņotāji, kādi savulaik paši bijām vidusskolā — nu tik man būs bizness, visi pirks, cenas būs augstas un izmaksas nekādas, taču tie pieredzējušie, kas skolu beiguši pirms 20 gadiem, kaut arī diez ko nemāk nosūtīt e-pastus, pievienot failus un pirmajā mirklī pat datoru ieslēgt, saka — mēs zinām, tā nebūs! Tā viņi iemācījās viens otrā ieklausīties, tiem, kuri neprata nosūtīt e-pastus vai strādāt ar excel tabulām, jaunieši, kas interneta vidē jūtas kā zivis ūdenī, gāja palīgā. Galu galā izveidojās superīgs kolektīvs, kurā cits citu pieņēma tādu, kāds viņš ir, viena paaudze no otras varēja paņemt kaut ko sev. Kopumā visi, kuri mācījās, ir ieguvēji, kaut arī nav zināms, vai viņi uztaisīs tieši šo biznesu, taču viņi izgājuši cauri visam procesam no sapņiem līdz īstenībai, iemācījušies veidot prezentācijas, publiski uzstāties. Kā pēc aizstāvēšanas paši spriedām pie kafijas, salīdzinot pirmo prezentāciju un aizstāvēšanas uzstāšanos, ir noiets milzīgs attīstības ceļš.
Tagad jārīko nākamie kursi...
Kā atzīmēja mācību centra Buts vadība, Naukšēnu pašvaldība ir labākā Latvijā, jo vienīgā, kas iedevusi simtprocentīgu finansējumu un izsludinājusi jaunu pieteikšanos līdz 5. janvārim šai pašai programmai, projektu vadībai un mazā biznesa organizēšanai. Pēc tam tiks izvērtēts, par ko lielāka interese, bet katrā ziņā man ir paziņas, kuri gada vidū jautājuši, kā būtu bijis, ja arī viņi būtu pieteikušies — vai tas izrādītos noderīgi? Tātad gribētāji bija, bet nepieteicās, un ļoti iespējams, ka sanāks vēl kāda grupa.
PROGRAMMAS No idejas līdz uzņēmumam absolventi ar mācību centra Buts vadību, pasniedzēju un Naukšēnu novada pašvaldības priekšēdētāju. Noras Kārkliņas foto
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem