No van Goga līdz nākotnes dizainam

- 4.Janvāris, 2019
Dzīvesstils
Laikrakstā

Kur tā Eindhovena

Nu jau vairs nepārsteidz fakts, ka jaunieši no Latvijas iegūst augstāko izglītību citās Eiropas valstīs. Motīvi ir dažādi, tostarp gan vēlme iegūt plašāku skatījumu uz lietām, gan vilkme uz citādo, gan apliecināt sevi lauciņā, kas dzimtenē vēl nav tik populārs. Jā, arī azarts un tieksme vismaz uz laiku kļūt patstāvīgam.

Nīderlande, iespējams, nepieder pie populārākajiem potenciālo studentu mērķiem. Tomēr Eindhovenas Dizaina akadēmija, kurā studē 51 tautības pārstāvji, kļūst populāra arī mūsu jauniešu vidū: augstskolā mācās 14 studenti no Latvijas. Iepriekšējā gadā akadēmiju absolvēja arī valmieriete Viktorija Šarlāne. Interesanti, ka bakalaura darba projektā «Veidojot tradīciju» Viktorija bija izveidojusi piederumu komplektu bērzu sulas vākšanai – tas latvietim šķiet kaut kas visai saprotams...

Pēc tradīcijas akadēmija ikgad rīko jauno dizaineru darbu izstādi – pēc tam, kad bakalaura un maģistra studijas pabeigtas un daļa absolventu jau redz sevi tik vilinošajā dizaina lauciņā. Pirmo reizi divdesmit gadu laikā tradicionālā izstāde 2018. gada rudenī notika ārpus akadēmijas un iekļāvās Nīderlandes Dizaina nedēļas norisēs vairākās vietās Eindhovenā, lielākoties kādreizējo rūpnīcu un fabriku korpusos. Dizaina nedēļas popularitāti Eiropā (un ne tikai) apliecināja apmeklētāju (53 tūkstoši) skaits, akadēmijas līdzdalība izstādē vēsturiskās «Campina» piena rūpnīcas ēkā arī iespaidīga (208 projekti no 185 absolventiem).

Radošu ideju milzums

Interesanti, oriģināli, vērienīgi, reizēm satraucoši – tādi ir pirmie iespaidi. Dažu dizaineru fantāzijas lidojumam pat grūti tikt līdzi, jo reizēm nav viegli izprotams, vai un kā reālajā dzīvē produkts lietojams, lai gan – tas taču nav galvenais, jo eksponēta ir nākotne! Vieglāk saprotami šķiet jaunās paaudzes materiāli, lieliskais automobiļu virsbūvju dizains, palīglīdzekļi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, oriģinālās mēbeles, velodizains, unikāli gaismas ķermeņi, netradicionāls keramikas lietojums. Roboti, arhitektūras šedevru ieceres, fantastiski pārvietošanās līdzekļi; biodizains, sociālais dizains, nākotnes pārtika... Bet citā ekspozīcijā – oriģinālas formas keramikas vāzes, teiksim, gluži kā Latvijā... Jā, dizains ir visur.

IZSTĀDĒ. Sabīne iepazīstina apmeklētājus ar pončo kolekciju.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru