Godina izsūtīto piemiņu
Godinot 1941. gada 14. jūnijā izsūtīto piemiņu, kā ik gadu valmierieši pulcējās pie dzelzceļa stacijas. Piemiņas brīdī klātesošos uzrunāja Valmieras pašvaldības vadītājs Jānis Baiks, Valmieras politiski represēto biedrības pārstāve Māra Grāvele un Zemessardzes 22. kājnieku bataljona vārdā virsseržants Vilnis Pavlovičs.
Par muzikālo noskaņojumu rūpējās Valmieras Mūzikas skolas kokļu trio pasniedzējas Daces Cerbules vadībā, kā arī sieviešu vokālais ansamblis «4Sound» un Mārtiņš Roziņš. Pasākumu vadīja Valmieras muzeja vēsturnieks Alberts Rokpelnis.
1940. gada 17. jūnijā PSRS karaspēks šķērsoja Latvijas robežu un okupēja visu tās teritoriju. Naktī uz 1941. gada 14. jūniju Latvijā un citās Baltijas valstīs tika veikta specifiska padomju politisko represiju forma — iedzīvotāju piespiedu pārvietošana jeb deportācija. Deportācijas laikā Latvijā arestēja un izsūtīja 15 443 tās iedzīvotājus, tostarp sievietes, bērnus, vecus cilvēkus.
No Valmieras, Ainažiem, Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Salacgrīvas un 32 Valmieras apriņķa pagastiem 1941. gada 14. jūnijā izsūtīti pavisam 420 cilvēki (236 vīrieši un 184 sievietes). Lielākā daļa no 151 Valmieras apriņķī arestētā tika ieslodzīti Usoļlagā (Usoļjes labošanas darbu nometnē), Noriļlagā (Noriļskas labošanas darbu nometnē) un Sevurallagā (Ziemeļurālu labošanas nometnē), 49 no apriņķī arestētajiem tika nošauti, 70 cilvēki no nometnēs ieslodzītajiem mira no bada un slimībām. Lielākā daļa no Valmieras apriņķī izsūtītajām ģimenēm tika nosūtītas speciālajā nometinājumā uz Krasnojarskas novada Ačinskas rajonu un Novosibirskas novada Parabeļas un Kolpaševas rajonu. No Valmieras apriņķa izsūtītajiem speciālā nometinājuma vietās nomira 55 cilvēki.
VALMIERAS DZELZCEĻA STACIJĀ. Piemiņas brīdī.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv