Mērķis viens — kvalitatīvi lauksaimniecības produkti
Jau vairāk nekā desmit gadus vaislas liellopu un kaušanai paredzēto liellopu realizācijā vietējā un eksporta tirgū lauksaimnieku sadarbības partneris Baltijā ir uzņēmums «Baltic Vianco», kam 2015. gada nogalē struktūrvienības izveidotas arī Lietuvā un Latvijā, un tās tagad strādā visās trijās Baltijas valstīs. Nesen mūsu pusē notikušajā Fermu dienā ar daudziem reģiona lauksaimniekiem kā laba paziņa komunicēja šīs firmas Latvijas filiāles vadītāja un projekta «Baltic Grassland-Beef (BGB)» vadītāja ALMA SPANGERE.
«Liesma» izmantoja iespēju un lūdza komentāru par to, kāda tad ir Bauskas novada Vecsaules pagasta «Staļļos» bāzētā uzņēmuma pamatdarbība un kāds kopumā ir gaļas tirgus.
Stāsta Alma Spangere:
— Nodarbojamies ar liellopu un jēru tirdzniecību gaļas tirgum. Zemniekiem palīdzam realizēt gan vaislas dzīvniekus, gan arī gaļas un piena liellopus, kas paredzēti kautuvēm. Attīstām arī projektu par viena līdz divu gadu vecumam nobaroto jaunlopu realizāciju, kurā aktīvi sadarbojamies ar Baltijas valstu lopkopjiem un Šveici. Labākos gaļas gabalus nosūtām uz Šveici, visu pārējo realizējam pārstrādei. No lauksaimniekiem labprāt iepērkam arī brāķētās govis un jebko citu, kas nobarots un paredzēts kautuvēm.
Realizācijā — pa citu ceļu
Latvijā strādā daudzi gaļas uzpircēji, taču mūsu valstī diemžēl gaļas lopiem nav labākas iepirkuma cenas nekā piena lopiem — abiem ir vienāda kategorija. Mēs realizācijā ejam citu ceļu, tādēļ ar lauksaimniekiem strādājam tā, ka mūsu iepirkumos gaļas lopiem ir augstākas cenas nekā piena lopiem. Katrā situācijā meklējam saimniekiem optimāli izdevīgāko sadarbības variantu. Arī tagad, kad globālās piena krīzes un Krievijas embargo rezultātā daļa lauksaimnieku atsakās no piena lopkopības un vēlas likvidēt savas vecās piena govis. Pašlaik Latvijā kautuvēs vidējā gaļas cena ir labi ja 2 eiro par kilogramu. Mēs maksājam vairāk.
Latvijas tirgum raksturīga iezīme, ka tajā galvenokārt notiek no zīdītājgovīm atšķirtu teļu tirdzniecība, kas samazina saimniekošanā ieguldīto darbu apjomu un ieguldījumus. Arī te mūsu pieeja ir atšķirīga. Uzskatām, ka kvalitatīvos zālājos un ar rupjo lopbarību nobarotus jaunlopus audzēt ir ekonomiski izdevīgi, ekoloģiski, un viss liecina, ka to pieprasījums tirgū tikai augs, nevis kritīsies.
ALMA SPANGERE: «Ar cerībām raugāmies arī uz tiem zemniekiem, kas pašlaik likvidē piena lopkopību un pāriet uz gaļas liellopu nozari. Šo saimnieku pluss ir tas, ka viņiem jau ir zeme, lauksaimniecības tehnika un arī pietiekamas zināšanas par to, kas ir kvalitatīva lopbarība un kā to saražot. Tas ir labs iesākums ceļā uz gaļas jaunlopu nobarošanu. Ja kādam vajadzīgs padoms, — droši pie mums!» Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv