Pirmoreiz Latvijas vēsturē
Šomēnes Latvijā tika vaļā vērta kāda ļoti vērtīga un bieza grāmata — izdevniecības Jumava apgādā tapusī Latvijas tautsaimniecības vēsture. Patiess prieks, ka šī apjomīgā izdevuma zinātniskais redaktors atrodams tepat Valmierā. Lūk, ko Liesmai nākamajā dienā pēc svinīgā grāmatas uzsaukšanas pasākuma Rīgā pastāstīja Vidzemes Augstskolas rektors Dr.hist. GATIS KRŪMIŅŠ.
Cik apjomīgs ir šis izdevums?
Lappušu skaits 1056.
Gan jau grāmatā arī daudz tabulu, diagrammu, fotogrāfiju...
Jā. Arī divpadsmit autori, ļoti daudzas ilustrācijas ekonomiskajai vēsturei, pāri par 100 dažādām tabulām un grafikiem. Protams, ar visām atsaucēm. Pielikumi, tādi dokumenti, kas iepriekš vispār nekur netika redzēti — gan no mana arhīva, gan no Valsts arhīva, arī (Valdis) Dombrovskis un (Ojārs) Kehris iedeva, piemēram, par to, kas un kā taisījis valsts ekonomisko programmu pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Grāmatā ir daudzas lietas, kas pirms tam vispār nekur nav parādījušās, tāpēc es teiktu, ka Latvijas tautsaimniecības vēsturē ir arī daudz pirmpublicējumu. Protams, te ir arī daudzas zināmas lietas, taču varbūt atšķiras cilvēku interpretācijas. Tiešām — šis ir fundamentāls un liels pētījums! Ja mēs paskatāmies uz vairāk nekā 100 gadiem, visam izejot cauri, es teiktu, ka tāds apkopojums tapis pirmoreiz Latvijas vēsturē.
Viegli vai grūti bija salikt šo puzlīti kopā?
Protams, grūtākais bija izveidot no šī autoru kolektīva nevis atsevišķu rakstu krājumu, bet gan vienotu darbu. Manuprāt, kopumā tas ir izdevies, jo mēs pieturējāmies pie scenārija, ka katrs raksts ir atbildīgs par savu lietu, bet mēs tomēr skatāmies caur vienotu prizmu. Protams, tas bija grūti, jo katram autoram ir savi uzskati, bet ar to mēs galā tikām. Varbūt tas arī bija lielākais izaicinājums. Kopumā tas ir izdevies! Tas nav rakstu krājumiņš kā rasols, bet ar tādu vienotu plūdumu un redzējumu.
JAU BIBLIOGRĀFISKS RETUMS. Grāmata Latvijas tautsaimniecības vēsture. Veras Grāvītes foto