Tāšu pinumu meistars
Pieļauju, ka šī amata meistaru Latvijā nemaz nav tik daudz, varbūt pat uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Lai nu kā, tas, ko savos 38 gados dara KASPARS ZVIRBULIS, ir īsta vīru lieta, īpaši jau veids, kā tikt pie galvenā izejmateriāla — pamatīgām bērza tāss loksnēm. Jo šis puisis no Līgatnes ir bērza tāšu pinumu meistars, ar viņu satikos nesen Cēsu pilsētas svētkos, manuprāt, pašā interesantākajā vietā — Cēsu pils pagalmā, kurš tādās reizēs čum un mudž no dažādu interesantu mūsu sentēvu amatu pratējiem. Lūk, arī mūsu augusta Vīru lietu galvenais varonis!
Pastāsti, lūdzu, precīzi, kas šis ir par darbiņu?
Tā ir pīšana no bērza tāsīm. Patlaban es veidoju bērza tāss tauri.
Ā, ir tādas redzētas. Protams, pirmais nāk prātā leģendārais Tālavas taurētājs, kurš savējos brīdināja ar taures skaņām par naidnieka tuvošanos.
Jā. Šajā gadījumā, kad redzama jau gatava taure, tāss lente ir līmēta, bet šeit Cēsu pils pagalmā šodien tomēr ir tāds viduslaiku pasākums, tāpēc savienojumus taisu viduslaiku stilā. Sašuju kopā garu lenti — lai taurei pietiktu, kādiem pāris metriem vismaz vajag būt.
Varbūt pārskrien ātri pāri visam tehnoloģiskajam procesam... Kā iegūt pašu tāsi: kur, kā un kurā gadalaikā?
Tāsi bērzam var noņemt tikai pāris mēnešus vasarā, arī tagad, jūlija vidū, tā vēl nāk nost. Šajā laikā tad nu arī tāss jāsavāc visam gadam. Mēs tāsi ņemam no baļķiem. Braukājam uz gateri. Taču reizēm tiekam arī pie tāsīm no augošiem kokiem — sadarbojamies ar Latvijas valsts mežiem, tāpēc mums atļauj ievākt tāsi arī tur, kur paredzēts izstrādāt cirsmas, tātad no vēl augošiem, taču ciršanai paredzētiem bērziem. Ir pat reizēm tā, ka meža traktoram pa priekšu skrienam...
Tad jau ar kārtīgi asu nazi apgriež apkārt stumbram un tāsi noplēš...
Apgriezt nevajag. Uztaisa vertikālo iegriezumu mizā, un, var teikt, īstajā laikā tāss pati nonāk nost. Tāsi uzglabājam loksnēs zem sloga. Uz standarta koka paletes tāsis izkārto, tad vienu paleti virsū, atkal tāšu kārtu, tad vēl vienu paleti virsū. Beigās sanāk pamatīgs palešu krāvums! Pēc tam tās loksnes ir gatavas strādāšanai. Ir darbi, pirms kuru sākšanas iepriekšējā dienā ieteicams tāsis iemērkt aukstā ūdenī, lai tās kļūtu elastīgākas. Parasti ieliekam uz nakti, ja ir zināms nākamās dienas grafiks. Ja gribēšu taisīt tādu vai citādu cibu, es materiālu ielieku uz nakti ūdens mucā, un tad no rīta jau var sākt strādāt.
PĀRIS METRUS TAUREI VAJAG. Kaspars rāda tāšu taures izgatavošanai sagatavoto tāšu lenti, kas no atsevišķiem gabaliem stiprināta kopā pēc sentēvu metodes — ar stiķīšiem, nevis līmi.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv