Dikļu skolēni pierāda: arī lauku skola var paplašināt robežas
Ar Jura Neikena Dikļu pamatskolas angļu valodas un deju skolotāju EVIJU KOKORITI tiekamies dažas dienas pirms došanās pie Nordplus Junior projekta partneriem Šauļos Lietuvā. Tāds interesants skolēnu rudens brīvdienu ievads.
EVIJA KOKORITE: neesam nekāda pasaules tālākā mala. Iesaistoties starptautiskos projektos, pārliecinos, cik mūsu bērni ir fantastiski un kā nobrūk robežas starp valstīm, un skolas, pagasta vide kļūst košāka.
Daudzo iespēju piedāvājumā nepalaist garām savējoNordplus Junior ir tikai ziemeļvalstu reģionam izveidota programma, kurā aicināti iesaistīties dalībnieki no valstīm ar līdzīgu mentalitāti, domāšanu, tautas tradīcijām. Skolotājai Evijai tas ir jau otrais starptautiskais projekts kā Dikļu skolas skolotājai. Vienlaikus ar Dikļu skolas bērniem viņa darbojas ļoti plašā Erasmus projektā, kurā iesaistījušās sešas valstis — Portugāle, Spānija, Polija, Somija, Slovēnija un no Latvijas — Dikļi, protams. Starptautiski projekti tagad vairs nav nekas nesasniedzams. Arvien vairāk arī Valmieras skolu atrod jaunus sadarbības partnerus, konferencēs, diskusijās, izstādēs tiekas dažādās valstīs, projekta noslēgumā sagatavojot vērtīgus pieredzes vai metodiskos materiālus. Pēdējos gados šo izaicinājumu pieņēmušas arī vairākas lauku skolas. Pašlaik gan nozares ministrija, eksperti veido diezgan negatīvu viedokli par lauku skolām, iestājoties par to likvidāciju, jo mazās skolas ir pašvaldībām dārgas un nespēj nodrošināt izglītības kvalitāti, tā neveicinot bērnu talanta un personības attīstību, taču skolotāja Evija Kokorite absolūti tam nepiekrīt: «Patiesībā mazām skolām ir lielas priekšrocības, jo esam mobili, elastīgi, ātri varam sakārtot savu darbību jaunai aktivitātei. Mēs daudz varam, galvenais ir — gribēt! Nu, un kas, ka esam mazi, pamatskolēni, vai tāpēc sliktāki par pilsētniekiem? Mūsu lielajā Erasmus projektā ir pārstāvēti tāda paša vecuma vienaudži no citām valstīm, vienīgi portugāļi ir vidusskolēni. Jā, sākumā jutām, ka varbūt esam par augstu uzlēkuši, bet tagad jūtam — varam! Pasaule nesākas un nebeidzas tikai Dikļos ar vienu galveno ielu un kultūrvēsturiski nozīmīgo un skaisto vidi ap Neikenkalnu, bet robežas attālinās, Dikļi, Latvija bez kautrēšanās iet pasaulē! Protams, ir jāgrib. Tā ir milzīga savu spēju motivācija, un mums nelielā lauku skolā ir tā priekšrocība, ka esam tuvāk katram bērnam, ka varam diezgan daudz individuāli pastrādāt. Un bērni patiešām ir fantastiski! Man nepatīk, ka patlaban lauku skolu skolēnus tā kā nonivelē. Katrā skolā, arī lielajā, ir labi un vēl labāki bērni, arī katrā klasē tāpat. Domāju, esam konkurētspējīgi, piemēram, Kārlis Miks Tomsons, mūsu datorģēnijs, beidzot 9. klasi, angļu valodas eksāmenu nokārtoja uz 10 ballēm! Tik ļoti viņš atvērās projekta laikā. Mēs pat labprāt viņu atstātu uz otru gadu, tik lieliski viņš darbojās Erasmus konferencē Spānijā, ar saviem tehniskajiem risinājumiem par tēmu «Valodas brīvība» burtiski sajūsminot pārējos projekta dalībniekus. Ceram, ka Kārlis Miks tagad ir labi iejuties Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv