Kūdras substrāts no Rūpniekiem — pa visu pasauli!
Tie, kas brauc no Valmieras virzienā uz Valku, pērn noteikti varēja sekot līdzi, kā Valmieras pagasta Rūpniekos, tikai 4 kilometrus no Valmieras, diezgan ātrā tempā uzauga divi iespaidīgu izmēru angāri, tiem blakus arī kantora ēka. Pie sētas blakus šosejai liels plakāts ar uzņēmuma nosaukumu Legro Latvia. Par šeit notiekošo Liesmai stāsta akciju sabiedrības Seda valdes loceklis un ražošanas direktors ALEKSANDRS TOMAŠEVIČS.
Pirms vairākiem gadiem tikāmies Sedā, gatavoju publikāciju par kūdras ieguvi. Toreiz uzņēmums Seda darbojās somu koncerna Vapo sastāvā. Kas pa šo laiku mainījies?
Mans amata nosaukums uzņēmumā Seda joprojām iepriekšējais, šodien esmu vēl arī valdes loceklis SIA Legro Latvia. Vispirms jau mainījusies uzņēmuma lokācija, arī uzņēmuma īpašnieks. Tolaik tas bija somu koncerns Vapo, bet 2013. gada 27. novembrī Sedu nopirka beļģu – holandiešu koncerns Kalloveen B.V., kas pašlaik ir vienīgais uzņēmuma akcionārs. Kopš tā laika strādājam ar jaunu īpašnieku, darām to pašu — vācam kūdru un pārstrādājam. Protams, ir pārmaiņas — ir jauna rūpnīca, ir investīcijas.
Vai lieluma ziņā Vapo bija lielāks vai mazāks par Sedas jaunajiem īpašniekiem?
Noteikti lielāks, taču Vapo bija vairāk enerģētiskais koncerns, kūdras izmantošana enerģētikā ir viņu galvenais virziens, tieši tāpēc somi savulaik ieradās Latvijā un Sedā. Līdz tam viņiem bija diezgan liela pieredze, būvējot katlumājas Igaunijā un izmantojot tur kurināmo kūdru.
Latvijā par šīs tehnoloģijas plašāku izmantošanu nav dzirdēts.
Somi gribēja šo lietu attīstīt Latvijā, tāpēc Seda viņiem bija vajadzīga kā bāze, mums bija arī nepieciešamie kūdras resursi. Diemžēl šis projekts neaizgāja... Vienīgā kūdras katlumāja mums bija Sedā vecajā cehā, tagad arī šeit, Rūpniekos, izmantojam apkurei paši savu sīkgabalu kūdru. Paši patlaban to vairs neražojam, pēdējoreiz to darījām 2013. gadā, bet mums vēl ir iekrājumi no tā laika, vismaz kādi 15 tūkstoši kubikmetru gatavas kurināmās kūdras, jo Vapo laikā sūtījām to uz Igauniju, Somiju un Zviedriju. Šajā kompleksā līdz šim esam izmantojuši pilnai apkures nodrošināšanai varbūt kādus 500 kubikmetrus kūdras, ne vairāk. Tas nav daudz. Apkurinām 300 kvadrātmetrus ofisa telpas, kā arī ražošanas telpas, kur stāv pakošanas līnijas un substrātu jaukšanas līnijas. Taču tās nav dzīvojamās telpas, bet halles ar 12 līdz 16 metrus augstiem griestiem!
JAUDĪGS AUTOMĀTS. Lielo kūdras substrāta maisu pildīšanas līnija, kas atrodas otrajā angārā, faktiski ir moderns Holandē ražots industriālais robots, kas katrā apmēram 3 kubikmetrus lielā tilpumā iestampā 6 kubikmetrus sagatavotā kūdras substrāta un pēc tam to iesaiņo biezā plēves čaulā, izveidojot līdz 1000 kilogramiem smagu paku. Drīzumā turpat blakus sāks darboties vēl viena saiņošanas līnija, kur robots kūdras substrātu pildīs mazāka izmēra — 100, 150 un 250 litru tilpuma maisos.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv