Sadzirdēt, ko roze dadzim saka
Dzejnieki runā starp puķēm un mēģinot ar tām runāt. Bet tikai nesen uzzināju, ka ne vien puķes, bet pilnīgi visi augi runā arī savā starpā. Vismaz vienas sugas augi vienā valodā, ko saprot viņu radinieki. Tā bioloģijas profesors Ģederts Ieviņš apgalvo, ka augi savā starpā sazinās, tātad runā, ar smaržām.
Augu pasaulē smaržojot itin viss. Uzskats, ka daudzi ziedi, augi ir ļoti smaržīgi, bet tikpat daudziem augiem nekādas smaržas nav, esot pareizs vien no cilvēka deguna viedokļa, bet gauži aplams no dabas viedokļa, jo pie normālām gaisa temperatūrām gaistošus savienojumus izdala pilnīgi visi augi un to daļas. Jautājums ir vien par to, cik no tām cilvēks spēj vai nespēj sajust. Pret dažām smaržām gan tieši cilvēkam esot tik apbrīnojams jutīgums, ka mēs reizēm uztverot arī tādas smaržas, kuras pat ar ļoti rūpīgām ķīmiskām analīzēm vēl nevar noteikt. Vairumā gadījumu gan cilvēkam nebūt nav tā labākā oža, kamēr dabā ir daudzi citi organismi, kas spēj ne tikai augu smaržas uztvert, bet arī saprast, ko augi ar šīm smaržām signalizē, tātad saka.
Ziedu smarža mainās pat diennakts laikā. Turklāt būtiska smaržas atšķirība ir, vai zieds vēl ir pie auga vai norauts. Rīta un vakara dažādā smaržošana daļēji ir izskaidrojama ar temperatūras maiņām, bet smaržu ritma pamatā ir augu bioloģiskais pulkstenis. Tādēļ tie augi, kurus apputeksnē naktstauriņi, spēcīgāk smaržo vakarā un naktī, bet tie, kuri pie sevis aicina bites un citus kukaiņus, visspēcīgāk smaržo dienā.
VAI NESASTRĪDĒSIES? Grūti atrast kopīgu valodu, kad vienā buķetē tik dažādi augi un ziedi. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv