Viesstrādniekus nodarbināt — tas nav vienkārši
Pirms kāda laika Liesma iepazīstināja lasītājus ar jaunu kūdras pārstrādes uzņēmumu, kas pērn sāka darbu pašā Valmieras pievārtē — Valmieras pagasta Rūpniekos. Šodien vēl pāris aktuālu problēmu no kūdras biznesa — elektrības tēriņu aprēķini un darbaspēks. Stāsta uzņēmumu Seda un Legro Latvia valdes loceklis ALEKSANDRS TOMAŠEVIČS.
Parunāsim par ražotājiem aktuālu tēmu — elektrību. Kāda, jūsuprāt, ir šī energoresursa cena nopietnam ražotājam?
Elektrība mūsu ražošanā šeit, ražotnē Rūpniekos, nav tā galvenā komponente, daudz vairāk elektrības mēs patērējam, atsūknējot ūdeni no kūdras laukiem Sedas purvā. Man ir diezgan smalka analīze par šīm lietām. Tagad atkal ir jauna likumdošana par lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, taču mēs esam trāpījuši tajā sarakstā, kuriem nav atlaides. Tieši otrādi — nav runa par atlaidēm, bet gan par papildu nodevām, kuras jāmaksā! Ja tu esi trāpījis tajā sarakstā ar elektroenerģijas patēriņu virs pusmiljona kilovatstundu gadā, tad tev uzņēmumā jāveic energoaudits.
Ko tas reāli nozīmē? Vai tas nespiež uzņēmumu meklēt kādus ekonomiskākus risinājumus ikdienas tehnoloģiskajos procesos?
Tieši tā, un šādas iespējas, protams, arī var atrast. Jā, arī mūsu uzņēmumā tika veikts energoaudits, taču tas ir tīri ķeksīša pēc. Valsts šādu likumdošanu ir pieņēmusi, taču ir ļoti daudz jautājumu, kā tas viss strādā...
Tīri teorētiski taču vajadzētu būt — ja tu tērē vairāk elektrības, tad par to tev būtu lētāks vienības izcenojums...
Ja nav veikts energoaudits, tad jāapmaksā pie reāli patērētā vēl plus 7% no iepriekšējā mēnesī patērētā elektrības daudzuma.
Bet energoaudits taču arī nav bezmaksas pasākums?
Tas, protams, nav par velti. Tur summas grozās, sākot no diviem, trim tūkstošiem eiro līdz, manuprāt, padsmit tūkstošiem eiro. Un energoaudits uzņēmumā jāveic reizi gadā.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv