Lai svētki paiet bez raizēm
Tuvojoties gada nogales svētkiem, operatīvie dienesti aicina cilvēkus tos svinēt ar prātu un skaidro, kā izvairīties no nelaimēm.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka: «Diemžēl arī NMPD izjūt svētkus, palielinoties izsaukumu skaitam. Ikdienā visā valstī ir 900 izsaukumu, mūsu reģionā 95 – 100, bet svētkos to ir pāri par 1000, pie mums līdz 150. Izsaukumu palielināšanās pārsvarā ir uz traumu un negadījumu skaita rēķina: ikdienā valstī šāda veida izsaukumu ir ap 130 – 150, bet svētkos jau tie iet pāri par 200. Tā ir visu dienestu rūpe.»
NMPD speciāliste arī atgādināja par biežāk sastopamām lietām, kuras nepareizi ekspluatējot cilvēki, visbiežāk tieši bērni un zīdaiņi, iekūlušies nelaimēs šo svētku laikā. Kā piemērus viņa minēja: dāvanu lentes, ar kurām aizrijas bērni; eglītes rotājumi – spīdīgās bumbiņas, kurām plīstot lauskas trāpa acs ābolā; ar karstu šķidrumu pildītas liela tilpuma krūzes; adventes vainags; neuzmanīgi atstāti katliņi uz plīts; alkohols; pirotehnika. «Svētki ir jāsvin, to darām, bet darām ar prātu un samērību,» viņa piebilda.
Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs atgādināja, ka no nelaimes mūs šķir tikai dažas sekundes neuzmanības, kā arī atgādināja par jaunajiem ugunsdrošības noteikumiem, kas stāsies spēkā ar 2020. gada 1. janvāri: «VUGD vēlas vērst iedzīvotāju uzmanību uz savas un līdzcilvēku dzīvības drošību. Kā zināms, pēc divām nedēļām spēkā stājas ugunsdrošības noteikumu obligātā prasība, kad katrs mājoklis jāaprīko ar dūmu detektoru, kā arī katrā privātmājā jānodrošina ugunsdzēšamais aparāts. Statistika liecina, ka ik gadu ugunsgrēkos iet bojā ap 90 cilvēku, cieš vairāki simti. Iemesli šeit ir dažādi, bet pārsvarā tie ir cilvēku paviršība, nezināšana. Bojāejas iemesls pārsvarā ir saindēšanās ar dūmiem. Aicinām katrā mājoklī uzstādīt šo dūmu detektoru, negaidīt jauno gadu. Dūmu detektors ir tā ierīce, kas cilvēku brīdinās par iespējamo nelaimi, radot skaņas signālu, pēc kā cilvēks varēs pieņemt lēmumu un sevi izglābt. Ikvienam jāuzdod sev jautājums – vai es esmu gatavs pazaudēt visu savu iedzīvi, savu dzīvību, upurēt līdzcilvēku dzīvību tikai tādēļ, ka laikus neesmu parūpējies par drošību?»
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko uzsvēra, ka ik gadu svētkos nelaimes rada vienas un tās pašas lietas, proti – pārmērīgs alkohola daudzums, drošības tehnikas neievērošana uguņojot, kā arī dažādu strīdu un konfliktu risināšana: «Vēlos atgādināt, ka tirgotāji personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu, nedrīkst pārdot F2 kategorijas pirotehniskos izstrādājumus, kā arī bērnu vecākiem būtu jāseko līdzi, ko jūsu bērns pērk par izsniegto kabatas naudu, ko nes mājās, ko viņam iedod draugi. Jebkurš priekšmets, kas nonāk vieglprātīga un neizglītota cilvēka rokās, kļūst par bīstamu ieroci. Sekosim līdzi savu līdzcilvēku, ciemiņu, bērnu uzvedībai svētkos, kopā izvairīsimies no liekām nelaimēm! Vēlu klusus un mierīgus Ziemassvētkus visiem – cerībā, ka mani un manus kolēģus sadzirdēs. Mēs svētkos strādāsim kā vienmēr – pastiprinātā režīmā.»
VALSTS OPERATĪVIE DIENESTI ik gadu mudina gaidāmos gada nogales svētkus svinēt ar atbildīgu rīcību kā pašiem pret sevi, tā arī pret līdzcilvēkiem. Attēlā: Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko (no kreisās), NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka un VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs lieku reizi atgādina par drošību, tiekoties ar Valmieras puses preses pārstāvjiem.