ZAAO māca taupīt ģimenes budžetu
Janvāra priekšpēdējās nedēļas nogalē SIA ZAAO reģionālajā aprites ekonomikas izglītības un kompetences centrā Daibe norisinājās jau otrā nodarbība programmā Ģimenes budžeta taupīšana, dzīvojot zaļāk. Šoreiz nodarbībā, kas bija veltīta tēmai Atkritumu pārvaldības sistēma mājsaimniecībās un atkritumu samazināšana, piedalījās 16 dalībnieki, tostarp vairāki interesenti arī no Rīgas.
Pasākuma laikā klātesošajiem tika piedāvātas gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas, kā ikdienā izmantot videi draudzīgākas alternatīvas un mazināt atkritumu apjomu mājsaimniecībās. Ikdienas paradumu maiņu vides apstākļu uzlabošanā uzsver ZAAO Vides izglītības nodaļas vadītāja Ieva Freimane-Mihailova: «Ilgtspējīgs dzīvesveids sākas ar mazām pārmaiņām. Ikvienam no mums ir iespēja ar saviem ikdienas ieradumiem ietekmēt kopējo vidi. Mēs visi varam sākt ar to, kas ir mūsu spēkos – izmantot resursus gudrāk un taupīgāk.»
Pasākuma dalībnieki tika iepazīstināti ar LEAN* filozofiju, kuru prezentēja LEAN un Six Sigma** procesu vadības eksperte Linda Liepiņa. Viņa uzsvēra, ka sistemātiska pieeja var būt noderīga arī mājsaimniecību ikdienas darbos. Skaidra kārtība un noteiktas vietas piešķiršana ikvienam priekšmetam padara mājas darbus vienkāršākus un efektīvākus. Zinot, kur kas atrodas, ir iespējams izvairīties no liekas meklēšanas un sakārtošanas, ietaupot gan laiku, gan enerģiju. Galvenais princips, ko eksperte ieteica mājsaimniecībām, ir veidot zonējumu un konsekventi pie tā pieturēties.
Agnese Gaidelione, beziepakojuma veikala ieber.lv idejas autore un vadītāja, dalījās ar praktiskiem padomiem par iepirkumu gudru plānošanu. Viņa akcentēja, ka pārdomāts iepirkumu saraksts un apzināta attieksme pret patēriņu ne tikai palīdz samazināt atkritumu daudzumu, bet arī ievērojami ietaupa ģimenes budžetu. Gudra resursu plānošana, viņasprāt, ir būtisks pamats, lai dzīvotu ne tikai videi draudzīgāk, bet arī ekonomiskāk.
Kad bija uzklausīta teorija, pasākuma dalībniekus gaidīja praktiska meistarklase Bišu vaska drāniņu gatavošana. Tajā ikviens klātesošais apguva prasmi izgatavot ilgtspējīgu alternatīvu pārtikas plēvei. Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, dalībnieki aktīvi iesaistījās un ar lielu interesi iepazina arī aprites ekonomikas centra Daibe teritoriju.
Šogad ZAAO reģionālajā aprites ekonomikas izglītības un kompetences centrā Daibe plānotas vēl četras nodarbības, katra veltīta konkrētai tēmai, kas saistīta ar videi draudzīgu dzīvesveidu. Nākamā nodarbība notiks 1. martā, tās tēma būs Pārtika un bioloģiski noārdāmie atkritumi.
Citas plānotās tēmas ir ūdens patēriņa un taupīšanas ietekme uz vidi, ekosistēmu pakalpojumi un bioloģiskā daudzveidība, kā arī energoefektivitāte mājsaimniecībās. ZAAO atgādina, ka šī programma ir atvērta ikvienam pieaugušajam, kas vēlas iegūt praktiskas zināšanas un iedvesmu ekonomiskākam un ilgtspējīgākam dzīvesveidam.
* LEAN metode ir veids, kā optimizēt organizācijas cilvēkus, resursus, pūles un enerģiju, lai radītu vērtību klientam.
** Lean Six Sigma ir metode vai procesa uzlabojums, kas paredzēts, lai novērstu problēmas, uzlabotu darba apstākļus un novērstu atkritumus un neefektivitāti.
ALTERNATĪVA PĀRTIKAS PLĒVEI. Bišu vaska drāniņa. Foto no ZAAO arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv