Pavasari neviens nav atcēlis

- 8.Aprīlis, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

Ne viens vien reģiona graudkopis pēc augstvērtīgas un sertificētas vasarāju sēklas pašlaik dodas uz Vidzemes un Latgales lauksaimnieku kooperatīva «VAKS» Sēklu fabriku. 

Laikā, kad Covid-19 pandēmijas dēļ nākas ievērot krīzes situācijas ierobežojumus, distancēšanos un pat pašizolāciju, lauksaimniekiem paralēli visiem noteiktajiem ierobežojumiem tomēr jāseko arī tik ierastajam dabas ritmam. Tas vēsta, ka nupat strauji tuvojas pavasara sēja. «Liesma» nesen pabija VAKS Sēklu fabrikā un uzklausīja uzņēmuma sēklkopības agronomi DZINTRU BROKĀNI.

Sarunā uzzinājām, ka Dzintra esot no agronomu ģimenes, tādēļ arī nav brīnums, ka studijām izvēlējusies Latvijas Lauksaimniecības universitāti. Pēc studiju pabeigšanas Jelgavā viņai nu jau desmitā sezona rit Vidzemes un Latgales lauksaimnieku kooperatīvā «VAKS», kas, kā zināms, ir viens no lielākajiem un modernākajiem graudkopības uzņēmumiem valstī.

Dzintra par savu darbu stāsta ar aizrautību un lepnumu: 

«Statistika rāda, ka VAKS pašlaik nodrošina ne mazāk kā 10% no visām mūsu valstī saražotajām sertificētajām ziemāju un vasarāju sēklām. Un kopējie apjomi turpina augt, jo reizē ar VAKS modernizāciju un attīstību aug ne tikai kooperatīva biedru skaits un to graudkopības platības, bet arī viņu pieredze un prasmes. Tas pilnā mērā attiecināms arī uz tiem vairāk nekā 30 VAKS biedriem, kas nodarbojas arī ar sēklkopību. Tā ir prestiža, ne katram lemta nodarbe, jo ne katrs var būt labs sēklkopis. Par to nekļūst gada laikā, tam vajadzīgi vairāki gadi un bieži vien arī mācīšanās no paša kļūdām. Sekmīgajā un stabilajā sadarbībā ar VAKS sēklkopjiem mēs gada laikā spējam saražot nu jau 30 dažādu labības šķirņu sēklas plus vēl padsmit zālāju sēklas, kas paredzētas sēšanai ne tikai lopbarībai, bet arī apzaļumošanai. Nodrošinām plašu sēklu spektru: no pašām agrākajām līdz pat vēlākajām šķirnēm. 

Sēklu gatavošanu VAKS Sēklu fabrikā parasti sākam jau jūlijā, tiklīdz, iesākoties jaunajai ražas vākšanas sezonai, kombaini vispirms iebrauc zālājos. Tad arī darbu aktīvi turpinām cauru gadu. Pa rudeni un ziemu bija tik čakli pastrādāts, ka mūsu ražotnes lielā noliktava bija ar prāvajiem maisiem stāvgrūdām pilna. Nu jau labu brīdi tā arvien vairāk tukšojas, jo zemnieki intensīvi ved uz savām saimniecībām vasarāju sēklu. Dienaskārtībā ir kvieši, mieži, rapši, auzas, pupas un kukurūza. Priecē, ka gadu laikā VAKS ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Valsts Augu aizsardzības dienesta Sēklu kontroles departamenta Vidzemes nodaļas speciālistiem, kas profesionāli paveic mūsu saražotās sēklu produkcijas sertifikāciju atbilstoši noteiktajiem standartiem.

Ar cerībām raugāmies rītdienā, jo VAKS, īstenojot kārtējos modernizācijas un attīstības projektus, paredzējis paplašināt arī sēklu ražotni, nodrošinot, ka turpmāk mēs te varēsim papildus uzglabāt vēl vismaz 1000 tonnu kvalitatīva sēklas materiāla. Arvien populārāks graudkopju vidū kļūst arī mūsu uzņēmuma piedāvātais pakalpojums, kad no zemnieku pašu izaudzētā un pie mums atvestā materiāla mēs viņiem sagatavojam sertificētu sēklu.»

DIENASKĀRTĪBĀ – ‘KRISTAPS’. Kad «Liesma» pabija Sēklu fabrikā, Dainis Muhins realizācijai fasēja vasaras miežus ‘Kristaps’. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru