Pērn OCTA atlīdzībās – vairāk nekā 56 miljoni eiro
2018. gadā apdrošināšanas sabiedrības un Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) kopā atlīdzībās izmaksājuši 56,78 miljonus eiro. Tas ir par gandrīz 10 miljoniem eiro vairāk nekā 2017. gadā. Salīdzinot pēdējos piecus gadus, kopš 2014. gada Latvijā izmaksāto atlīdzību apmērs pieaudzis par vairāk nekā 20 miljoniem eiro.
Atlīdzību izmaksu pieaugumu komentē LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins: «Lielākā daļa atlīdzību izmaksātas par transportlīdzekļa bojājumiem, bojāeju un evakuācijas izdevumiem – 73,1%. OCTA sistēmas sākumposmā šī zaudējumu pozīcija sastādīja vairāk nekā 95% no visām izmaksātajām atlīdzībām, bet vairākos pēdējos gados tā vairs nepārsniedz 75%. Pēdējos gados daudz lielāks atlīdzību īpatsvars tiek izmaksāts par personai nodarītajiem zaudējumiem (pērn – 14,4%), kā arī kompensācijās valstij un pašvaldībām (pērn 5,2%).»
OCTA likums nosaka, ka apdrošinātāji un LTAB atlīdzina zaudējumus ne tikai par ceļu satiksmes negadījuma rezultātā transportlīdzeklim nodarītajiem bojājumiem, bet arī kompensē zaudējumus cietušajām personām, valstij un pašvaldībām par ceļu satiksmes negadījumos cietušo ārstēšanu un rehabilitāciju, piemēram, par ātrās neatliekamās palīdzības izsaukumu un cietušā nogādāšanu uz ārstniecības iestādi, ārstēšanu un uzturēšanu slimnīcā, veselības atjaunošanu rehabilitācijas centros, ja to nozīmējis ārsts saistībā ar ceļu satiksmes negadījumos gūtajām traumām, un citus ar veselības uzlabošanu saistītus izdevumus. Tāpat tiek atlīdzināti valsts un pašvaldību izdevumi, kuri saistīti ar ceļu satiksmes negadījumos cietušo slimības lapu apmaksu, pensijām un pabalstiem invalīdiem un apgādājamiem, apbedīšanas pabalstiem, tehnisko palīglīdzekļu īri vai iegādi, ceļu, ēku un videi nodarītajiem bojājumiem.
No šī gada 1. maija spēkā stājušies grozījumi OCTA likumā, kas palielina cietušo iespējas saņemt atlīdzības. Piemēram, cietušajai personai, kas ceļu satiksmes negadījuma brīdī ir nepilngadīga vai mācās un kurai nav apgūta profesija, darba spēju zuduma gadījumā apdrošinātājs turpmāk segs mācību maksu un citus ar profesionālās izglītības apguvi saistītus izdevumus. Tāpat ārstēšanās izdevumos turpmāk ietilps arī ceļa izdevumi par nogādāšanu mājās no ārstniecības iestādes, kurā ceļu satiksmes negadījumā cietusī persona nogādāta vai griezusies pati pēc ceļu satiksmes negadījuma, un to, ka atlīdzināmi arī nesaņemtie ienākumi par darbnespējas laiku personai, kura kopj ceļu satiksmes negadījumā cietušo bērnu. Tāpat, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, apdrošinātāja atbildības limiti par personai nodarītajiem zaudējumiem turpmāk būs līdz 5,21 miljonam eiro (neatkarīgi no cietušo skaita), savukārt par mantai nodarītajiem zaudējumiem – līdz 1,05 miljoniem eiro (neatkarīgi no trešo personu skaita).
IZVĒLE STARP MEŽA ZVĒRU UN KOKU. Šim golfiņam, kas Valmierā gaida uz nopietnu fasādes un vēl citu remontu, nesen ceļā trāpījās meža zvērs. Rūcamlapai nav sīkākas informācijas par šī savvaļas lopiņa gabarītiem, taču stūrētāja izvēle – izvairīties no sadursmes, kaut arī tāpēc jābrauc nost no ceļa braucamās daļas vispirms grāvī un tālāk kokā – liecina, ka mašīnas pamatīga apskādēšana konkrētajā situācijā būs bijis transporta līdzeklī sēdošo veselībai tas labākais variants...
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv