Radio Ziemassvētkos

- 27.Janvāris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

Valmieras muzejā otro gadu turpinās ekspresizstāžu cikls «Divpadsmit stāsti». 2020. gada beigās izstāde Ziemassvētku noskaņās savus apmeklētājus nesagaidīja valstī noteikto pulcēšanās ierobežojumu dēļ. Tādēļ nolēmu īsumā par tās saturu uzrakstīt. Vēl jāpiebilst, ka turpmāk līdz ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanai Valmieras muzeja ekspresizstādes būs aplūkojamas ārtelpā pie Izstāžu nama.

Informācijai un izklaidei

Izstādes Ziemassvētku noskaņās noformējumā izmantojām eglīšu rotājumus no muzeja krājuma, kā arī čuguna lējuma kamīna apdari no Martas Alberingas kolekcijas. Par centrālo izstādes eksponātu izvēlēts radio uztvērējs — kā rietumu sabiedrības modernitātes atribūts. 

20. gs. 20. gados eiropiešu mājās radio ienāca, padarot pasauli tuvāku un sasniedzamu. Tas bija gan jaunākās informācijas nesējs, gan arī izklaides elements. Tolaik radio saturu uzskatīja ne tikai par mūzikas modes izplatītāju, bet arī gaumes noteicēju un pat audzinātāju. Ziemassvētku laikā pa radio atskaņoja svētku mūziku. Bet arī radio uztvērējs pats kļuva par vērtīgu dāvanu. 

1925. gada 1. novembrī sāka raidīt Rīgas radiofons, bet jau dažus gadus iepriekš varēja uztvert ārzemju raidstacijas. Arī citviet 20. gadu pirmajā pusē radio darbība uzņēma straujus tempus. Mūsdienās radio viļņi ir brīvpieejas pakalpojums, radio programmas straumē arī internetā. Turpretī pirms Otrā pasaules kara Latvijā radio klausīšanās bija maksas pakalpojums. Ņemot vērā vispārējo interesi par jauno tehnoloģiju, Saeimā tolaik notika asas debates par radio pieejamību, respektīvi, vai atļaut brīvi tirgot un uzstādīt radio uztvērējus mājsaimniecībās. 

Izstāde Ziemassvētku noskaņās. Artas Rozītes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru