Sestdien uz Niedrāju-Pilkas purvu!

- 9.Februāris, 2017
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) 11. februārī par godu Pasaules mitrāju dienai aicina interesentus doties kopīgā izzinošā pārgājienā pa Niedrāju-Pilkas purvu. Pārgājiena dalībnieku tikšanās paredzēta pl. 11 DAP dabas izglītības centrā «Ziemeļvidzeme», Rīgas ielā 16, Salacgrīvā. Iepazīstoties tur visiem vispirms būs iespēja līdzdarboties interaktīvās spēlēs un diskusijās par mitrāju lomu un Ramsāres konvenciju.

Pl. 12 plānota došanās (ar personīgo transportu) uz Niedrāju-Pilkas purvu un kopīgs 1,5 stundu pārgājiens pa purva laipām DAP pārstāvju pavadībā. Izglītības centra «Ziemeļvidzeme» vadītāja Inta Soma: «Pārgājiena laikā apskatīsim purva lāmas un sfagnus. Demonstrēsim, kā sfagnu sūnas veiksmīgi regulē ūdens daudzumu, lielā mitrumā to uzsūcot sevī, savukārt sausumā — atdodot apkārtējai videi. Paredzēta arī purva ainavas iepazīšana un augu un dzīvnieku vērošana ar binokļu palīdzību no skatu torņa.»

Šogad Pasaules mitrāju diena veltīta tematam «Mitrāji — dabas katastrofu riska samazinātāji». Mitrājiem ir būtiska nozīme, lai mazinātu dažādu dabas parādību, piemēram, plūdu, sausuma, ciklonu, negatīvo ietekmi. Mitrāji darbojas kā dabisks sūklis, absorbējot un uzglabājot lieko nokrišņu daudzumu un samazinot plūdus. Savukārt sausuma periodā tie izdala uzkrāto mitrumu, tādējādi pasargājot dabu no izžūšanas.

Saskaņā ar starptautisku pētījumu datiem pasaulē ir strauji pieaudzis dabas katastrofu skaits, turklāt 90% no šīm katastrofām ir saistītas ar ūdeni. Zinātnieki paredz, ka klimata pārmaiņu rezultātā turpmāk mēs saskarsimies ar aizvien ekstrēmākām dabas parādībām. Taču joprojām lielākajai sabiedrības daļai nav zināšanu par to, kā mitrāji pasargā mūs. Cilvēki lielākoties mitrājus uztver kā izniekotu zemi. Diemžēl kopš 1900. gada pasaulē ir izzuduši apmēram 64% mitrāju.

Paralēli šim un citiem pārgājieniem pa purviem visu februāri jaunieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem ir aicināti piedalīties starptautiskā fotokonkursā un pašu bildētās mitrāju fotogrāfijas augšupielādēt oficiālajā Pasaules mitrāju dienas interneta vietnē www.worldwetlandsday.com.

ZIEMAS AINAVA. Tik skaists ziemā ir Niedrāju-Pilkas purvs.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru