Skolas durvis ciet

- 19.Jūnijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ozolu sākumskola, kas vairāk nekā 100 gadus, spītējot pat kara gadiem, uz skolu aicināja vietējos bērnus, tagad ir slēgta. Ēka kalna galā meklē jaunu saimnieku, bet vietējie bērni jauno mācību gadu sāks citās Valkas novada skolās.

Par šādām ēkām saka: pasaku namiņš. Paliels, tomēr pasaku nams, jo sakopts un pat saposts, kur katrā stāvā interjers parāda, ka skolai ir gadsimta elpa. Podiņu krāsnis, seni griesti, kāpnes, telpās Latvijas laika un padomju gadu mēbeles. Cauri laikiem ejot, skolā gādāts par labu, draudzīgu vidi, pats svarīgākais bijis izglītības kvalitāte un priecīgu bērnu čalas. Kādreiz šajās sienās mācījušies 120 bērni, tad 80, un skaits pamazām rucis. Šo mācību gadu sākumskolā beiguši pieci bērni un turpat rosījušies vēl desmit pirmsskolas grupā.

«Mēs pārmaiņām bijām gatavi. Nekas nenotika pēkšņi, un jāsaprot, ka šāda skola nebija rentabla. Mēs bijām noturējuši skolā ne vien četras, bet piecas klases, no sestās bijām atteikušies, jo tad vajag skolotājus vēsturē, krievu valodā, tad izmaksas vēl kāptu. Uzskatu, ka mācīties bērni varēja un viņiem šeit patika, un bija pat vienalga, vai klasē ir divi vai pieci skolēni. Skolotāji no sirds strādāja, taču socializācijas iespēja tiešām jau izpalika,» vērtēja Ozolu sākumskolas direktore Irina Ziemiņa.

Reforma aiz reformas

Sarunā ar «Liesmu» skolā nenoliedz, ka par skolas slēgšanu vai reorganizēšanu runāts jau gadiem. Taču arī gadu pēc gada pašvaldībā izlemts, ka, domājot par lauku vidi, ģimenēm, kas palikušas, dzīvo un strādā laukos un tur audzina arī bērnus, ir jāgādā. Skolas direktore Irina ir vietējā. Viņas vecvecāki un vecāki mācījušies šajā skoliņā, pati arī gadu, bet 20 gadi jau Ozolu skolā nostrādāti, seši direktores amatā.

«Mēs vēl rajonu laikā bijām mazākā skola rajonā, un bija jādomā, kāds reiz būs skolas liktenis. 2016. gadā skola no pamatskolas tika reorganizēta par sākumskolu. Tagad arī viss nav beidzies, un par to paldies visu ģimeņu vārdā, jo pašvaldībā ir izlemts, ka pirmsskola te tiks saglabāta līdz pēdējam bērnam. Vecāki to ļoti novērtē,» uzsvēra skolas direktore un rādīja mantu kaudzes, kas saliktas, kuras varēs izmantot, iekārtojot telpas bērnudārzam.

MAIJA BEIGĀS tika svinētas atvadas no skolas. Citādas atvadas, nekā ierasts, jo septembrī šajā ēkā Ozolu sākumskola vairs nedarbosies. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru