Trīs vārdu kods
Pirms nedēļas viņš Dikļu pilī knapi spēja rokās noturēt visus piecus Latvijas alus gada balvas 2016 kausus, tas vakars viņam, Valmiermuižas alus saimniekam, patiešām pagāja alus zīmē. Taču šoreiz mūsu garākā sarunā — ne vārda par alu (nē, vienu reizi tomēr!), un arī tāds, ļoti filosofisks, var būt AIGARS RUŅĢIS.
Vai jūties gandarīts?
Jā. Tas ir visas mūsu saimes nopelns. Kad tava saime strādā ļoti labi, saticīgi un ražīgi, tad tev ir iespēja uz lietām paskatīties plašāk.
Kaut kur pabraukt?
Ne tikai. Var jau pats veltīt laiku izzināšanai, arī kādām mācībām. Tāpēc es to tā saucu — paskatīties uz lietām plašāk. Gan paceļošana, gan palasīšana, gan vairāk tāda padomāšana un pasapņošana.
Grāmatu lasīšana jau tagad skaitās diezgan ekskluzīva lieta. Īpaši tavas paaudzes cilvēkiem. Vai tu lasi drukātās grāmatas vai tomēr dod priekšroku internetā piedāvātajām?
Es lasu drukātās grāmatas tāpēc, ka man ļoti patīk viss, kas ir uz tausti. Priekš manis grāmata ir... Es to lasu gan ar acīm, gan ar rokām. Man ļoti patīk visa tā faktūra, ko es varu sajust, tas kopējais piedzīvojums, ko man sniedz grāmata. Laikam jau esmu ļoti vecmodīgs tajā ziņā, bet man patīk lasīt tieši drukātas grāmatas!
Protams, poligrāfija šodien ir ļoti attīstījusies, taču tai pašā laikā liela daļa grāmatu vairāk domātas plaša patēriņa tirgum. Tādi grezni iesieti izdevumi šodien grāmatnīcas plauktos ir retums.
Manuprāt, grāmata jau nav skaistuma lieta, visam jāiet kopā ar saturu. Protams, vispirms ir grāmatas saturs, taču to var paspilgtināt ar veidu, kādā grāmata tiek pasniegta. Līdzīgi, kā tas restorānā ir ar ēdienu — to var paspilgtināt tas, uz kāda šķīvja ēdiens tiek uzlikts un pēc tam arī uz kāda galda šķīvis novietots. Man grāmata ir gan izzināšana, gan piedzīvojums, gan baudījums vienlaikus! Man grāmatu lasīšana ir kas līdzīgs gardēdībai — tu lasi, izzini, baudi, atpūties... Tās ir vairākas lietas kopā, nevis laiks, kurā tu domā tikai par vienu lietu.
Mums, latviešiem, vairāk populāri romāni bijuši arī ar slavenu meistaru ilustrācijām, piemēram, brāļu Kaudzīšu Mērnieku laikus ilustrējis Indriķis Zeberiņš. Vai tev grāmatā svarīgas arī ilustrācijas?
Ir tāds teiciens, ka viena bilde var būt tūkstoš vārdu vērta. Ilustrācijas noteikti var paspilgtināt tekstu. Tāpēc, ja grāmatas kopējā radošā ideja un vēstījums paredz, ka bilde ir kā papildinājums tam, tad, protams. Reizēm māksla ir labs papildinājums dzejas grāmatām. Man ļoti patīk, ja dzejas grāmatu veiksmīgi ar bildēm noformējis mākslinieks. Ir interesanti, ja tu vari domāt ne tikai par tekstu, bet arī par vizualizāciju. Tas ir gluži kā aiziet uz labu izstādi!
NO LASĪŠANAS LĪDZ IZDOŠANAI. Aigars Ruņgis Valmiermuižas Ziemassvētku tirdziņā ar gandarījumu varēja rādīt visnotaļ latviskā stilā veidotu bilžu ĀBECI pašiem mazākajiem lasītājiem, kuras izdošanā arī viņa un viņa saimes ieguldījums.