Vai jūs zināt, ka smēķēšana vairs nav vīrišķības pazīme?
Attiecību veidošana nav vienkāršs process, bet to vēl sarežģītāku var padarīt dažādi nevēlami ieradumi. Gan pētījumi, gan iepazīšanās platformu dalībnieku datu analīze parāda, ka viens no šādiem kaitīgiem ieradumiem, kas var kļūt par nozīmīgu kavēkli attiecību izveidošanai un uzturēšanai, ir cigarešu smēķēšana.
ASV veiktā koledžas studentu pētījumā (1), kurā tika pētīta respondentu attieksme pret smēķētājiem un attiecību veidošanas potenciāls, pētījuma dalībnieki bija vienisprātis, ka smēķētāji ir mazāk veselīgi un mazāk iekārojami iepazīšanās partneri. Tāpat viņi atzina, ka personas ir mazāk pievilcīgas smēķēšanas procesa laikā. Neregulārie smēķētāji gan norādīja, ka smēķēšana viņiem palīdz justies drosmīgākiem un azartiskākiem. Savukārt nesmēķētāji bija īpaši kategoriski, vērtējot smēķētājus, un atzina, ka cigarešu lietotāji ir mazāk seksīgi, mazāk izsmalcināti, mazāk vīrišķīgi vai sievišķīgi un mazāk nobrieduši.
Tam ir arī medicīnisks pamatojums, jo vīriešiem cigarešu smēķēšana ir viens no galvenajiem impotences cēloņiem – cigarešu dūmos esošās vielas ierobežo asins pieplūdi dzimumloceklim un var bojāt asinsvadu vārstuļus, kas palīdz saglabāt erekciju. Savukārt cigaretes smēķējošām sievietēm var būt traucēts līdzsvars starp sievišķajiem un vīrišķajiem hormoniem. Tā rezultātā viņām ir lielāka iespēja iegūt vīrišķīgu ķermeņa formu, kurā tauku slānis uzkrājas vairāk uz vēdera, nevis uz gurniem un krūtīm. Sekas tam ir mazāk klasiska sievietes figūra, turklāt pastāv arī lielāks diabēta, sirds slimību un dzemdes kakla vēža risks.
Vairāk vientuļnieku
Visai līdzīgi secinājumi parādās arī dažādos iepazīšanās platformu pētījumos. Tā, piemēram, iepazīšanās platformas Dua.com lietotāju pētījums (2) parādīja, ka kopumā smēķētāji saņem par 52,7 % mazāk saderības apliecinājumu nekā nesmēķētāji. Savukārt nesmēķētāji saņem ievērojami augstākus atbilstības rādītājus (111,4 %) nekā smēķētāji. Tas liecina, ka smēķētājiem var būt lielākas grūtības atrast partnerus, jo nesmēķētāji kopumā tiek atzīti par iekārojamākiem potenciālajiem partneriem. Veselīgu dzīvesveidu raksturojošie ieradumi parasti izvirzās priekšplānā, kolīdz ir runa par jaunas simpātijas meklējumiem tiešsaistē.
Cigarešu lietotāju vidū kopumā var novērot lielāku vientulības izjūtu un depresīvāku noskaņojumu. Cigarešu dūmos esošās kaitīgās vielas kaitē plaušām, asinsvadiem, sirdij un veicina dažādas saslimšanas, tostarp vēzi, kas noved pie samazinātas fiziskās aktivitātes, mazkustīguma un ilgtermiņā arī svara pieauguma.
Cigarešu dūmi atgrūž
Nesmēķētājus atgrūž nepatīkamā dūmu smaka, un tāpēc bieži viens no būtiskajiem iemesliem, kas smēķētājus mudina atmest cigaretes, ir partneris vai bērna piedzimšana. Daļa bijušo smēķētāju dažkārt izvēlas dažādus cigarešu aizstājējproduktus un bezdūmu alternatīvas, kur netiek dedzināta tabaka un netiek radīti dūmi, kas ir galvenais nepatīkamās smakas un kaitīgo vielu avots.
Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja parāda, ka arī Latvijas smēķētāju vidū populārākie iemesli cigarešu aizstāšanai ar tādām bezdūmu alternatīvām, kā, piemēram, veipi, karsējamā tabaka vai nikotīna spilventiņi, ir tas, ka šie produkti nedūmo, no to lietošanas nesmird elpa, rokas un drēbes. Otrs svarīgākais motīvs ir tas, ka bezdūmu produkti mazāk traucē apkārtējiem, savukārt tas, ka bezdūmu produkti ir mazāk kaitīga alternatīva cigarešu un citu klasisko tabakas produktu lietošanai, respondentu prāt, ierindojas tikai ceturtajā vietā.
Interesanti, ka cigarešu lietošana salīdzinoši mazāk ietekmē vīriešu pievilcību citu acīs, savukārt sievietes ir daudz sliktākā pozīcijā. Nesmēķējošām sievietēm salīdzinājumā ar smēķējošām priekšroka tiek dota 63,6 % gadījumu. Savukārt nesmēķējošiem vīriešiem priekšroka tiek dota 48,4 % gadījumu.
Cenšas slēpt savu ieradumu
Kāds cits, Lielbritānijā veikts pētījums (3) parāda, ka bailes tikt atgrūstam ir likušas vairāk nekā trešdaļai otrās pusītes meklētāju slēpt savus cigarešu smēķēšanas ieradumus no potenciālajiem partneriem. Katrs ceturtais cigarešu smēķētājs pirmajā randiņā slēpj, ka smēķē, 15 % to nenorāda savos iepazīšanās profilos, un 15 % atzīst, ka izjūt kaunu par savu ieradumu. 48 % aptaujāto atzina, ka gaida līdz randiņa beigām un tikai tad uzdrošinās izsmēķēt cigareti, savukārt 20 % mēdz pa cigaretei uzsmēķēt slepus.
Vidēji smēķētāji savu ieradumu slēpj trīs mēnešus, un 73 % uzskata, ka randiņa partneris viņu nosodīs, ja uzzinās patiesību. Pētījumā konstatēts, ka, pieaugot tendencei slēpt savu smēķēšanas ieradumu, “slepenie smēķētāji” pastiprināti lieto smaržas (33 %), mājās daudz izmanto gaisa atsvaidzinātāju (25 %) un aromātiskās sveces (24 %). Tāpat plaši tiek izmantoti mutes atsvaidzināšanas aerosoli (19 procenti) un cigarešu smakā tiek vainoti citi cilvēki (16 %). Piektā daļa no visiem aptaujātajiem iepriekš bija saskārušies ar attiecību noraidījumu smēķēšanas dēļ, un 24 % uzskata, ka ir vientuļi tieši cigarešu lietošanas dēļ.
Cigarešu smēķēšana var kaitēt gan veselībai, gan romantiskām attiecībām, un tāpēc viens no drošākajiem veidiem, kā izvairīties no šiem smēķēšanas radītiem riskiem, ir cigarešu lietošanas atmešana.
-
Koledžas studentu pētījums: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10079727/
-
Iepazīšanās platformas Dua.com pētījums: https://www.dua.com/is-smoking-unsexy/
-
Smēķētāji slēpj savu ieradumu: https://www.independent.co.uk/news/health/smoking-secret-health-dating-relationships-b2288006.html
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv