Vai zero waste dzīvesveids ir iespējams?
Jūlija otrajā pusē Cēsīs, Ruckas mākslas rezidenču centrā, notika Zero Waste vasaras skola. No 11 dažādām Latvijas vietām vienuviet bija sapulcējušies 27 entuziasti, tostarp arī seši no Valmieras apkārtnes, lai meklētu atbildes uz jautājumu – kā dzīvot bez atkritumiem.
Piecu dienu garo vasaras skolu atklāja Ieva Goba, Ruckas mākslas rezidenču centra vadītāja, un Kristīne Garklāva, Pasaules Dabas Fonda vēstnese, TV personība. Viņas dalībniekus iedrošināja. Kristīne Garklāva minēja: «Būtiski apzināties, ka katram solim, ko mēs ikdienā izdarām, ir nozīme. Svarīgākais ilgtspējas pamatā ir cilvēka un dabas harmonija. Rūpes par vidi, dabas saudzēšana un laba sadzīvošana ar to – tas ir labākas nākotnes stāsts.»
«Zero Waste vasaras skolas ideja radās pagājušā gada vasarā, kad Ruckas mākslas rezidenču centrs kopā ar Cēsu novada pašvaldību un vairākiem Cēsu uzņēmumiem parakstīja apņemšanos ieviest bezatkritumu pamatprincipus Cēsīs. Man prieks, ka šo ideju ir izdevies īstenot, un es ceru, ka nākamgad to varēsim organizēt kā starptautisku pasākumu,» savā uzrunā dalībniekiem teica rezidenču centra vadītāja Ieva Goba.
Darbīgo nedēļu iesāka Kristīne Garklāva ar savu pieredzes stāstu un sajūtām. Viņa dalījās ar bērnības stāstu, kas ir pamatā viņas mīlestībai pret dabu. Dzīvojot pilsētā, Kristīnei bijusi alerģija un grūtības elpot, savukārt, pārceļoties uz dzīvi lauku reģionā, tā kļuvusi par vietu, kur viņa beidzot var brīvi «elpot». Šobrīd viņa ir arī Pasaules Dabas Fonda vēstnese un cieņu pret dabu māca saviem bērniem, bieži dodoties pārgājienos pa neiezīmētām takām, tāpat viņa pievēršas bezatkritumu dzīvesveidam, domājot par vides tēmām. Vasaras skolas dalībnieku vidū radās diskusijas – vai zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveids ir iespējams? Un vai ir labi, ka cilvēki pandēmijas rezultātā vairāk dodas uz mežu?
VIDES ENTUZIASTI no 11 dažādām vietām vienuviet Ruckā. Dāvja Dorša foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv