Valmieras teātrī «Hamleta» uznāciens

- 12.Aprīlis, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Šodien pirmizrāde Viljama Šekspīra «Hamletam» uz Valmieras teātra skatuves. Izrādes režisore Indra Roga, bet Hamlets – Mārtiņš Meiers.

«Visnoslēpumainākajā pasaules lugā no pirmā Hamleta līdz pēdējam tiek uzdoti vieni un tie paši jautājumi, taču to nozīme mainās līdz ar laiku, kurā dzīvojam paši,» rakstīts izrādes pieteikumā, un šoreiz kā iestudējuma žanrs minēts, ka tie būs piedzīvojumi ar atriebību. Izrādes tapšanas procesā labs laiks radošajai komandai pagājis «Hamleta» zīmē.

 

Plaši aptverta pasaule

 

«Mēs esam pievērsušies 1603., 1604. gada eksemplāram un 1623. gada eksemplāram. Es nerunāšu par kaut kādām lielām jēgām vai konceptu Hamletam tā iemesla dēļ, ka būtu forši, ja cilvēki nāktu un izbaudītu, es teikšu – prieku kopā ar mums,» tā režisore Indra Roga, uzsverot, ka šajā Hamletā nav smagnējuma.

«Hamlets būs aizraujošs, skaists, dzīvs, emocionāls un viegls. Tas liekas neiespējami. Viegls tādā nozīmē, ka ne jau pa virsu mēs brauktu vai taisītu liekus jokus, bet ir jauns teksts, daudz atklājumu, nav smagnējuma un viss tā kā lauž priekšstatus, kādi izveidojušies par un ap Hamletu. Šī ir laimīga, skaista traģēdija, dziļa, īsta... Tas viss kaut kā pa īstam skar. Ļoti skaista luga, plaši aptver pasauli un būtībā runā par cilvēka mūžu, jo Hamleta loma ir kā cilvēka mūžs.»

Ko saka Hamleta lomas atveidotājs Aktieris Mārtiņš Meiers?

«Man ir kādas piecas Hamleta grāmatas mājās. Latviešu, krievu un angļu valodā. Tā ir luga, kas ļoti iepriekš jāsāk mēģināt, pirms vispār sākas mēģinājumi. Un tas, cik šis materiāls joprojām ir dzīvs, ir pārsteidzoši. Hamlets ar ļoti daudziem stereotipiem ir apaudzēts, lai nogremdētu, lai luga kļūtu neaizskarama, kanonizēta. Kad viss birst nost, tad ir zvaigžņu sajūta.»

«Hamletā» ir nodarbināti daudzi Valmieras teātra aktieri, arī pieaicināti mākslinieki no galvaspilsētas teātriem. Indra Roga komandā aicinājusi scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi, gaismu mākslinieku Jevgeņiju Vinogradovu no Maskavas, skaņas un mūzikas aranžējumi uzticēti Emīlam Zilbertam. Tā kā «Hamlets» solās būt cits un neredzams, tad izrādē vieta arī video, bijis nepieciešams arī pirotehnikas meistara Kalvja Kalniņa un cīņu meistara Valda Kupča padoms. Kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, kura arī pirms desmit gadiem bijusi «Hamleta» komandā, kad uz Valmieras skatuves traģēdiju par dāņu princi stāstīja Oļģerts Kroders.

NO SKICES līdz dziļam stāstam. Izrādes vēstījuma veidošanā vienmēr piedalās arī kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone. Foto no Valmieras teātra


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru