Valsts finansējuma jautājums

- 16.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pēc nesen aizvadītajām 14. Saeimas vēlēšanām kā vairākās publiskās diskusijās, tā preses publikācijās ir izskanējis interesants jautājums – vai ir pareizi par valsts budžeta līdzekļiem (nodokļu maksātāju naudu) atbalstīt tos politiskos spēkus (vai pareizāk – politiskos projektus), par kuriem visiem ir skaidrs, ka neiekļūšana Saeimā nozīmē viņu neizbēgamu galu, vai arī kurus par politiskajiem spēkiem var dēvēt tikai ar ļoti lielu piespiešanos.

Jāatgādina, ka, atbilstīgi spēkā esošajiem likumiem, tie politiskie spēki, kas Saeimas vēlēšanās ieguvuši 2% un vairāk no vēlētāju balsīm, katru gadu līdz nākamajām vēlēšanām saņems valsts finansējumu 0,9% apmērā no minimālās mēnešalgas par katru par šiem sarakstiem nodotajām balsīm. Sākot ar nākamā gada 1. janvāri, tie būs 5,58 eiro gadā par katru balsi, tāpat partijām ik gadu pienākas arī 0,1% no minimālās mēnešalgas par katru balsi, kura par tām atdota pašvaldību vēlēšanās (vēl 0,62 eiro par «dvēseli»).

Saeimā neiekļuvušo partiju gadījumos šīs summas, protams, nav necik astronomiskas, taču vienlaikus jāņem vērā, ka daļa to saņēmēju vispārpieņemtiem priekšstatiem par politiskajām partijām atbilst ļoti nosacīti un patiesībā ir tikai nelielas aktīvistu (vai politbiznesmeņu) kopienas. Savukārt nelielam skaitam ļaužu valsts finansējums nozīmē ja arī ne bezbēdīgu, tad gluži labu iztikšanu četru gadu garumā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru