Andis Sedlenieks

Andis Sedlenieks

Labās un sliktās ziņas

5.Oktobris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Iepriekšējās nedēļas nogalē aizvadītās 14. Saeimas vēlēšanas ir noslēgušās ar iepriekš samērā prognozējamiem rezultātiem, tostarp jaunā sasaukuma parlamentā ir iekļuvuši tie politiskie spēki, kuru ievēlēšana bija vairāk vai mazāk paredzama, un arī aiz 14. Saeimas durvīm ir palikuši spēki, kuru nespēja pārvarēt kāroto 5% barjeru ir viegli izskaidrojama.

Pagriezt tendenci pretējā virzienā

28.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Kad balsošana Saeimas vēlēšanās jau ir sākusies (ir iespējams nodot savu balsi glabāšanā), zināmā mērā pārsteidzoši ir televīzijas raidījuma 900 sekundes veiktās aptaujas rezultāti, kas rāda, ka tikai 5% Latvijas iedzīvotāju regulāri seko līdzi priekšvēlēšanu debatēm (vēl 27% debatēm seko līdzi reizēm), bet 58% tām neseko līdzi vispār un nekādos plašsaziņas līdzekļos.

Neatrisināmās prioritātes

21.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Nupat tika publiskoti socioloģisko pētījumu kompānijas SKDS pēc Latvijas televīzijas (LTV) ziņu dienesta pasūtījuma veiktas aptaujas rezultāti, no kuras izriet, ka iedzīvotāji Saeimas vēlēšanu priekšvakarā par prioritāriem uzskata jautājumus, par kuru iespējamo risināšanu vairākumā gadījumu politiskās partijas dažādu iemeslu dēļ nespēj sniegt skaidras atbildes.

Darbavietas, riski un atbildība

14.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Kā liecina oficiālie statistikas dati, Latvijā ilgtermiņā turpina sarukt darbavietu skaits uzņēmumos, un 2021. gada beigās tas bija par 8,3% mazāks nekā 2014. gadā jeb skaitliski – pagājušā gada beigās Latvijas uzņēmumos bija 709,6 tūkstoši, kamēr 2014. gada beigās – 773,8 tūkstoši strādājošo.

Vēlmes bez rīcības?

7.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Kā liecina pētījumu centra SKDS vēl jūnijā veiktas aptaujas rezultāti, vairākums jeb 57% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka partiju popularitātes reitingi, kurus publisko sabiedriskās domas aptaujas kompānijas un plašsaziņas līdzekļi, nav uzticami.

Vairāksolīšanas karuselis

31.Augusts, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Viens no neatņemamiem procesiem pirms katrām Saeimas vēlēšanām, ir, kā pieņemts teikt, «padziļināta» politisko partiju vai to apvienību programmu analīze. 

Solījumi un to pildīšana

24.Augusts, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Viens no priekšvēlēšanu cīņu elementiem pirms katrām Saeimas vēlēšanām ir partiju premjerministru (un nereti arī atsevišķu ministru) amatu kandidātu nosaukšana, pie kam gana bieži šie cilvēki paši vēlēšanās pat nekandidē, bet iespējas, ka viņi pat vislabvēlīgākās notikumu attīstības gadījumā varētu ieņemt premjera vai kādu citu posteni, uz kuru it kā pretendē, ir līdzvērtīgas apmēram nullei.

Nacionālās un drošības intereses

17.Augusts, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar premjerministrs Krišjānis Kariņš valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē nāca klajā ar jau labu laiku gaisā virmojošu aicinājumu pārtraukt termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas pilsoņiem.

Veca problēma un jauna realitāte

10.Augusts, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Šonedēļ plašsaziņas līdzekļos parādījās interesanta statistika, kas liecina – Latvijas atjaunotās neatkarības pēdējos 27 gados par mūsu valsts pilsoņu pasu īpašniekiem naturalizācijas kārtībā ir kļuvuši 148,6 tūkstoši cilvēku.

Nav īstais laiks eksperimentiem (1)

3.Augusts, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar noslēdzās kandidātu sarakstu pieteikšana 14. Saeimas vēlēšanām un kļuva zināms, ka uz vietām nākamā sasaukuma parlamentā kandidēs 19 politisko organizāciju pārstāvji.

Lietu gaita ierastās sliedēs

27.Jūlijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pirms oktobra sākumā gaidāmajām 14. Saeimas vēlēšanām publiskotās politisko partiju programmas gana uzskatāmi liecina, ka Latvijas politiskie spēki lielā mērā turpina dzīvot pēc inerces, tostarp uzskatot (vai vēloties uzskatīt) šobrīd aizvien lielākus apgriezienus uzņemošos globāla mēroga satricinājumus par īslaicīgu un pārejošu parādību, pēc kuras lietu gaita atkal lielā mērā atgriezīsies vecajās sliedēs.

Vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs

20.Jūlijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Viens no jautājumiem, kas, tuvojoties Saeimas vēlēšanām, aizvien biežāk interesē kā politiķus, tā ekspertus, skan – par ko savas balsis atdos (ja vispār atdos) ārvalstīs dzīvojošie Latvijas pilsoņi?

Ne bez priekšvēlēšanu pieskaņas

13.Jūlijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Aizsardzības ministrijas (AM) iecere Krievijas radīto draudu dēļ ieviest vispārējo valsts aizsardzības dienestu, kas būtu obligātā militārā dienesta sava veida reinkarnācija, prognozējami raisa un turpina raisīt kaismīgas diskusijas.

Iespēja radīt ilgtermiņa sistēmu

6.Jūlijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Jūlija pirmajās dienās interesenti varēja pievērst uzmanību Latvijas galvaspilsētas mēra Mārtiņa Staķa mēģinājumam ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību apelēt pie valdošās koalīcijas sirdsapziņas dēļ kārtējām problēmām, kas saistītas ar bēgļu no Ukrainas uzturēšanās Latvijā izdevumu apmaksu.

Vēlēšanas jaunā realitātē

29.Jūnijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām atlikuši vairs tikai nu jau trīs mēneši, un politiskās partijas ir sākušas sava veida finiša spurtu. Viena no šo vēlēšanu būtiskām īpatnībām tikmēr ir, ka tās risinās vēlētājiem iepriekš nepiedzīvotā ģeopolitiskajā situācijā.

Intrigas valstiskas domāšanas vietā

22.Jūnijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Neraugoties uz Krievijas iebrukuma Ukrainā radīto ne tikai Eiropas, bet arī globāla mēroga ģeopolitisko spriedzi, kas īpaši jūtami izpaužas bijušajā padomju ietekmes sfērā un ar lielu satraukumu tiek uztverta Baltijas valstīs, Latvijas politiķi ir nodemonstrējuši šādā situācijā absolūti nesaprotamu priekšvēlēšanu pirueti, atstājot bez vadības Saeimas Nacionālās drošības komisiju (NDK), kura vispār jau ir viena no būtiskām nacionālās drošības sistēmas sastāvdaļām.

Konkrētus plānus gaidot

15.Jūnijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušās nedēļas nogalē Labklājības ministrija (LM) nāca klajā ar priekšlikumu nākamajā apkures sezonā iedzīvotājiem no valsts līdzekļiem kompensēt pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes tarifu pieauguma, kas pārsniedz iepriekšējās apkures sezonas vidējos rādītājus.

Bez sabiedrības pienācīgas uzmanības

8.Jūnijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Starptautisko notikumu un arī aizvien pieaugošo priekšvēlēšanu kaislību dēļ Latvijā bez pārmērīgas ievērības ir palicis fakts, ka Saeimā jau divos lasījumos ir apstiprināts jauns Pašvaldību likuma projekts. Palicis vēl trešais lasījums, pie tam paredzēts, ka likums stāsies spēkā ar atpakaļejošu datumu – šā gada 1. janvāri.

Bez taustāmiem rezultātiem

1.Jūnijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Domājams, vai ikvienam no mums joprojām spilgtā atmiņā atrodas Covid-19 pandēmijas lielāko uzplūdu laiks, tajā skaitā arī valsts vadības – politiķu un atbildīgo amatpersonu – reakcija uz visu notiekošo.

Kolektīvais gaidīšanas laiks

25.Maijs, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pēc visa spriežot, kārtējo reizi ar neko beigsies šoreiz no Zemkopības ministrijas (ZM) nākušais ierosinājums no 21% līdz 5% samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi daļai par primāriem uzskatītiem pārtikas produktiem. Valdošās koalīcijas partneri (ZM atrodas Nacionālās apvienības pārziņā) pret ieceri ir noskaņoti skeptiski, kas nozīmē – vismaz pārskatāmā nākotnē nekāda samazinājuma nebūs.